RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Sawicki ostro o francusko-rosyjskim porozumieniu: jestem oburzony brakiem solidaryzmu

Minister rolnictwa odpowiada na porozumienie francusko-rosyjskie ws. wznowienia eksportu wieprzowiny. – Wysyłam pismo do ministra rolnictwa Francji i do Komisji Europejskiej, że jeśli łamią solidaryzm europejski, to znaczy, że wyłamują się z podstawowej zasady oddziaływania Europy na relację Rosja-Europa i Rosja-Ukraina. Jestem oburzony brakiem solidaryzmu Francji – powiedział Marek Sawicki w programie „Polityka przy kawie” w TVP1.

Porozumienie UE i Rosji ws. wieprzowiny? „Dla polskich producentów to klęska”

zobacz więcej

W poniedziałek francuskie ministerstwo rolnictwa poinformowało, że osiągnęło porozumienie z Rosją w sprawie wznowienia eksportu żywych świń, podrobów wieprzowych oraz tłuszczu wieprzowego z Francji. Te produkty nie są objęte wprowadzonym w sierpniu szerokim rosyjskim embargiem wobec UE, ale podlegają zakazowi importu wprowadzonemu rok temu w związku z ASF.

W dodatku we wtorek rzecznik KE ds. bezpieczeństwa żywności Enrico Brivio poinformował, że Rosja może zezwolić na import świń i niektórych produktów wieprzowych z UE. Taka możliwość pojawiła się po rozmowach przedstawicieli Komisji i rosyjskich służb weterynaryjnych.

Sawicki: potrzeba 400 mln euro, aby zrekompensować straty polskim rolnikom

– Dostałem zapewnienie, że za kilka dni, maksymalnie 10 będzie decyzja UE ws. rekompensat dla rolników dot. warzyw wrażliwych. Na całościowe...

zobacz więcej

„Rola Niemiec i Francji w konflikcie na Ukrainie jest niejednoznaczna”

Sawicki w studiu TVP nie chciał potwierdzić, że Francja porozumiała się Rosją. – Ja takiej informacji nie mam potwierdzonej, ale w poniedziałek będę rozmawiał na ten temat z ministrem rolnictwa Francji – wyjaśnił.

Dodał, że wysyła pismo do ministra rolnictwa Francji i do Komisji Europejskiej. – Jeśli łamią solidaryzm europejski, to znaczy, że wyłamują się z tej podstawowej zasady oddziaływania Europy na relację Rosja-Europa, Rosja-Ukraina. Jestem oburzony brakiem solidaryzmu Francji – powiedział Sawicki.

Tłumaczył, że już pół roku temu mówił, kiedy narastał konflikt rosyjsko-ukraiński, że rola Niemiec i Francji w tym konflikcie jest niejednoznaczna. – Nie są oni z pewnością do końca po stronie wartości demokratycznych i spójności europejskiej w postępowaniu z Rosją. Dziś widać, że w sprawach rolnych zaczyna się to potwierdzać – wyjaśnił minister rolnictwa.
teraz odtwarzane
Porozumienie UE i Rosji ws. wieprzowiny? „Dla polskich producentów to klęska”

Sawicki: Komisja Europejska ma pieniądze na rekompensaty, ale nie chce ich użyć

zobacz więcej

„Próba dogadania się Francji z Rosją nakłada się na intensyfikację walk w Doniecku”

– Co ciekawsze, informacja o ewentualnej zmianie decyzji komisarza ds. zdrowia i próba dogadania się Francji z Rosją nakłada się na intensyfikację walk w Doniecku – powiedział Sawicki. Wyliczał, że separatyści odzyskali w czwartek lotnisko w Doniecku, wypychając wojska ukraiński, które są prawowitym właścicielem tego terenu. – Widać wyraźnie, że to wszystko jest wielką grą europejską, w której my uczestniczymy – dodał.

Przypomniał, że pod koniec 2007 roku podjął rozmowy z Rosją, „kiedy na boku dogadywały się z Moskwą Belgia, Holandia, także Francja”. – Nie będę miał skrupułów, żeby również teraz takie działania podejmować – przekonywał.

– Wydaje mi się, że wobec tych zdarzeń, z którymi mamy do czynienia na Ukrainie i zachowania Rosji, Unia Europejska utrzymując sankcje ekonomiczne, nie może tylnymi drzwiami rozkręcać z Moskwą interesów gospodarczych. Albo jesteśmy konsekwentni, albo mówimy, że wszyscy mamy wolną rękę i w sprawach gospodarczych solidaryzm europejski nie obowiązuje – dodał.

teraz odtwarzane
„Polska żywność sprzedawana jest do ponad 100 państw świata”

Sawicki o rolnikach: to frajerzy. „Słowo nie jest obraźliwe. Jeśli kogoś uraziłem, to przepraszam”

– Jeśli rolnicy poczuli się urażeni, to jest mi przykro i przepraszam, ale słowo nie jest obraźliwe – powiedział w TVP Info Marek Sawicki....

zobacz więcej

„Nasza żywność sprzedawana jest do ponad 100 państw świata”

Minister rolnictwa powiedział, że nie da się obliczyć, ile Polska straciła na rosyjskim embargu na polskie produkty rolne. – Mimo embarga polscy przetwórcy, handlowcy i rolnicy są na tyle mobilni, że wartość eksportu w 2014 roku, jest nadal wyższa niż 2013 roku o około 5 proc. – wyliczył Sawicki.

Wskazał, że handel nie opiera się tylko na Rosji. – Bardzo dobrze, że już w 2008 roku zdywersyfikowaliśmy sprzedaż na inne rynki. Dzisiaj nasza żywność sprzedawana jest do ponad 100 państw świata – dodał.

Pytany był także, ile Polska straciła na zakazie uboju rytualnego. – Na początku było załamanie, ale później rynek wołowiny powoli się ustabilizował. Nie ma także załamania na rynku drobiu. Przypomnę, że rok 2014, to jest rok kolejnego wzrostu produkcji i eksportu drobiu aż o ponad 10 procent – dodał.

– W 2014 roku w produkcji drobiu Polska wyszła w Europie na pierwsze miejsce. Tak jak w 2013 w eksporcie jabłek i produkcji pieczarek. Mamy swoje specjalności w rolnictwie i są takie obszary, w których kulejemy i jesteśmy bardziej zależni od jednolitego ryku europejskiego – wyjaśnił.

źródło:
Zobacz więcej