RAPORT

Pogarda

Wiązki protonów z niezwykłą precyzją niszczą komórki nowotworowe

Najnowsze

Popularne

Jedyne w Polsce, supernowoczesne urządzenie do radioterapii protonowej znajdują się w Centrum Cyklotronowym w podkrakowskich Bronowicach. Ten rodzaj radioterapii jest bardziej precyzyjny i skuteczniejszy niż zwykła radioterapia. Dlaczego? Wiązki protonów z niezwykłą precyzją trafiają do komórek nowotworowych, rozrywają je od środka i oszczędzają zdrowe tkanki.

W krakowskich Bronowicach powstało jedno z najnowocześniejszych w Europie – Centrum Cyklotronowe. Tu od października chorzy na raka będą leczeni radioterapią protonową, która jest bardziej precyzyjna niż zwykła radioterapia.

Trafiają w nowotwór z dokładnością do milimetra

To cyklotron, który tworzy gigantyczną pułapkę na protony utrzymywane siłą magnesów. Przyśpieszone protony trafiają do jonowodu, czyli rury, z której wypompowano powietrze. Dzięki temu bez przeszkód wiązki protonów trafiają w nowotwór z dokładnością do milimetra.

Tak w Bronowicach już leczy się nowotwory oka. Protony wnikają w komórkę nowotworową i rozrywają nici DNA. Dzięki temu chora komórka ginie.

Z Centrum Cyklotronowym w Bronowicach będą współpracować warszawscy radiolodzy. – Tą terapię dedykuje się przede wszystkim chorym, którzy mają nowotwory w obszarach trudno dostępnych dla innych form terapii, czy chirurgii, i przede wszystkim u pacjentów małych, czyli u dzieci – powiedział prof. Krzysztof Warzocha, dyrektor Centrum Onkologii w Warszawie.

Skuteczna w leczeniu wielu rodzajów nowotworów

Terapia protonowa jest skuteczna w leczeniu czerniaka oka, guzów podstawy czaszki, glejaków okolic nerwu wzrokowego, guzów przysadki, nerwiaków nerwu słuchowego i guzów okolic rdzenia kręgowego

NFZ wycenił koszt leczenie jednego pacjenta radioterapią protonową na 55 tysięcy złotych. Krajowy konsultant zapewnia, że będzie refundacja. W Bronowicach rocznie będzie leczonych około 700 chorych na raka.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej