RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Co, gdy kurs franka wzrośnie do 6-7 zł? Szczurek: rząd podejmie odpowiednie decyzje

Najnowsze

Popularne

– Skala wzrostu kursu walut w 2009 roku była nieporównywalnie wyższa niż była ostatnio. Te doświadczenia są już za nami. Gdyby kurs wzrósł niebezpiecznie wysoko, rząd jak najbardziej podejmie odpowiednie decyzje – mówił w programie „Dziś wieczorem” w TVP Info minister finansów Mateusz Szczurek zapytany o to, co się stanie, gdy kurs franka wyniesie 6-7 złotych. Po spotkaniu Komitetu Stabilności Finansowej w Ministerstwie Finansów jego członkowie ocenili jednak, że sytuacja związana z uwolnieniem kursu franka w stosunku do euro nie powoduje zagrożenia dla stabilności systemu finansowego w Polsce, a sektor bankowy jest odporny na szoki zewnętrzne, w tym na znaczne zmiany kursu walutowego.

Komitet Stabilności Finansowej: banki będą uwzględniać ujemny LIBOR dla franka

Przedstawiciele banków deklarują, że ujemne stawki LIBOR będą przez nie konsekwentnie stosowane. To najważniejsza informacja dla kredytobiorców...

zobacz więcej

Minister Szczurek powiedział, że to, co dzieje się obecnie na rynku odzwierciedla niemal dosłownie analizy dotyczące warunków skrajnych dla sektora bankowego prowadzone dla KNF pod koniec ubiegłego roku. – Szacowane tam były zmiany portfela kredytowego. Te nadzwyczajne wydarzenia niemal dokładnie odzwierciedlane są w tym, co się dzieje w bankach – powiedział.

Dodał też, że skala wzrost kursu walut m.in. franka w 2009 była nieporównywalnie wyższa od tej, z którą mamy obecnie do czynienia. Zapewnił, że gdyby kurs wzrósł do 6-7 złotych z pewnością podjęte zostałyby odpowiednie decyzje.

„Rząd powinien nam tylko pomóc zorganizować rozmowy ws. kredytów we frankach”

– Rząd powinien nam pomóc w takim zakresie, że zorganizuje to technicznie. Powinniśmy zasiąść do stołu i renegocjować te umowy. Wszystkie były...

zobacz więcej

„Rolą rządu nie jest niwelowanie każdego ryzyka”

Na pytanie, czy rząd zamierza pomóc frankowiczom odpowiedział, że rząd musi dbać o wszystkich kredytobiorców. – Nie jest rolą rządu aby niwelować wszystkie możliwe ryzyka, które firma, czy gospodarstwa domowe chce podjąć. Ważne jest to aby zasady gospodarowania i prowadzenia biznesu były uczciwie dla wszystkich – mówił. Stwierdził, że polski rynek hipoteczny korzystnie odbija się na tle krajów naszego regionu, także rynek kredytów denominowanych we frankach.

Przypomniał, że w 2006 roku wprowadzane były regulacje według których tylko klient, którego stać było na kredyt w złotych, mógł wziąć kredyt we frankach.

„LIBOR ujemny będzie honorowany”

Przedstawiciele banków deklarują, że ujemne stawki LIBOR będą przez nie konsekwentnie stosowane. To najważniejsza informacja dla kredytobiorców mających zobowiązania we frankach szwajcarskich po spotkaniu Komitetu Stabilności Finansowej w Ministerstwie Finansów. Bardziej korzystna stopa procentowa kredytów pozwoli łagodniej przejść przez okres wyższego kursu szwajcarskiej waluty.

– Każdy z banków przesłuchiwany podczas komisji mówił, że LIBOR ujemny będzie honorowany i uwzględniany – mówił. Powiedział też, że klient skorzysta na tych dużych spadkach procentowych. Dodał, że podczas posiedzenia KSF-u członkowie upewniali się, że sektor finansowy jest stabilny i nie nastąpi kryzys bankowy.

– Pytaliśmy banki jaką stosują politykę renegocjacji warunków w przypadku problemów ze spłatą. Na szczęście są one udziałem niewielu kredytobiorców – wyjaśniał minister. Dodał, że jakość kredytów we frankach jest ciągle lepsza niż tych w złotych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej