Polski system edukacji wzorem dla minister na Wyspach. „Inne kraje przeskoczyły W. Brytanię”

Brytyjczycy zastanawiają się jak udoskonalić system edukacji (fot.flickr.com/CollegeDegrees360)

Brytyjska minister szkolnictwa Nicky Morgan powiedziała, że wzoruje się na modelu reformy oświatowej w Polsce. Brytyjski dziennik „The Daily Telegraph” cytuje jej wypowiedzi, popierając je międzynarodowymi statystykami szkolnymi, a także publikuje opinie rodziców i władz szkolnych.

Polscy uczniowie pną się w rankingu Pearsona. Już pierwsza dziesiątka

Mamy jeden z najlepszych systemów edukacji na świecie – Polska od 2012 r. skoczyła z 14. na 10. miejsce na świecie i 5. w Europie w prestiżowym...

zobacz więcej

– Brytyjskie szkolnictwo trwa od lat na tym samym poziomie, podczas gdy wyniki porównywalnych testów wskazują, że inne kraje przeskoczyły w tym czasie Wielką Brytanię – przyznała minister Nicky Morgan.

Międzynarodowe dane zebrane przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju plasują polskich uczniów w pierwszej dziesiątce 63 państw OECD w przedmiotach ścisłych i w umiejętności czytania, a w pierwszej piętnastce w matematyce.

Wielka Brytania jest na 26. pozycji. – Wyniki w takich krajach, jak Niemcy i Polska poprawiły się ogromnie, odkąd powrócono tam do zasady, że wszyscy uczniowie uczą się tych samych zasadniczych przedmiotów, bez względu na to, czy przejdą dalej do nauki zawodu, czy na wyższe uczelnie – powiedziała minister Morgan.

Zdaniem brytyjskiej polityk, systemy edukacyjne, w których uczniowie uzyskują lepsze rezultaty mają wspólne, kluczowe cechy. Stawia się w nich na samodzielność i odpowiedzialność oraz rozbudzanie aspiracji, a także koncentruje na wysokim poziomie nauczyciela.

Polscy rodzice zaskoczeni brytyjskim programem

„The Daily Telegraph” cytuje opinię brytyjskich władz szkolnych, że najlepsze wyniki osiągają te szkoły, które mają dużo dzieci imigrantów. Przedstawiciel władz oświatowych powiedział gazecie, że wielu polskich rodziców, których podopieczni podejmują po przyjeździe naukę w angielskich szkołach dziwi się, jak łatwy jest w nich program nauczania.

źródło:
Zobacz więcej