RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Franciszek: katolik nie musi jak królik masowo robić dzieci

Według Franciszka w rodzicielstwie najważniejsza jest odpowiedzialność (fot. PAP/EPA/ETTORE FERRARI)
Według Franciszka w rodzicielstwie najważniejsza jest odpowiedzialność (fot. PAP/EPA/ETTORE FERRARI)

Katolicy nie muszą mieć dużo dzieci – powiedział dziennikarzom papież Franciszek. Biskup Lateranu podkreślił, że nie zgadza się z podobnymi opiniami. – Najważniejsza w rodzicielstwie jest odpowiedzialność – podkreślił.

Papież Franciszek zachęca matki do karmienia piersią. „Jeśli zajdzie potrzeba – śmiało”

Jeśli zajdzie taka potrzeba, śmiało karmcie piersią swoje pociechy – zaapelował do matek papież Franciszek podczas mszy w Kaplicy Sykstyńskiej w...

zobacz więcej

Podczas trwającej ponad godzinę konferencji prasowej na pokładzie samolotu lecącego z Manili do Rzymu papież nawiązał do nauczania Pawła VI na temat rodziny oraz jego sprzeciwu wobec kontroli urodzeń.

Franciszek przypomniał m.in. ujemny wskaźnik urodzeń we Włoszech i Hiszpanii.

– Ale to nie znaczy – zastrzegł – że chrześcijanin musi masowo robić dzieci. Zrugałem kilka miesięcy temu w parafii kobietę, która była po raz ósmy w ciąży i była po siedmiu cesarskich cięciach, pytałem ją: chce pani osierocić dzieci? Nie trzeba rzucać Bogu wyzwania – powiedział.

„W rodzicielstwie najważniejsza jest odpowiedzialność”

Jego zdaniem optymalną liczbą dzieci jest trójka. Jak mówił, „niektórzy sądzą, że – wybaczcie mi moje słowa – po to, by być dobrymi katolikami, powinniśmy być jak króliki”. – Nie – zaakcentował papież. Franciszek wyraził przekonanie, że w rodzicielstwie najważniejsza jest odpowiedzialność. Dodał, że dlatego w parafiach jest wiele grup pomagającym rodzicom.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej