RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Państwo Islamskie grozi ścięciem dwóch Japończyków. Żądają 200 milionów okupu

Dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS) grożą zabiciem dwóch japońskich zakładników
Dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS) grożą zabiciem dwóch japońskich zakładników

Dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS) grożą zabiciem dwóch japońskich zakładników, jeżeli w ciągu 72 godzin nie otrzymają okupu w wysokości 200 mln dolarów - poinformowali islamiści na opublikowanym we wtorek nagraniu wideo. Nie zweryfikowano autentyczności nagrania.

Państwo Islamskie liczniejsze niż sądzono? „Mają co najmniej 200 tys. bojowników”

– Wyliczenia CIA są błędne. Dżihadyści mają co najmniej 200 tys. ludzi – ogłosił Faud Hussein, szef administracji Massuda Barzaniego, prezydenta...

zobacz więcej

Materiał zamieszczono na stronach internetowych powiązanych z IS. Na nagraniu widać dwóch zakładników, których dżihadyści identyfikują jako obywateli Japonii – Kenji Gato Jogo i Haruna Yukawa. Do tej pory władze w Tokio nie skomentowały tej informacji.

Narrator na filmie mówi z wyraźnym brytyjskim akcentem i jest podobny do tego, który relacjonował działania IS na innych materiałach propagandowych ugrupowania. Mężczyzna podkreśla, że Japończyków uprowadzono, bo wspierali działania Zachodu wymierzone w islamistów.

Japończycy pierwszy raz na celowniku

Agencja Associated Press zwraca uwagę, że Japończycy po raz pierwszy stali się celem dżihadystów. Terroryści z IS zamordowali już kilku obywateli państw Zachodu, których przetrzymywali w niewoli. Wiele egzekucji było udokumentowanych na nagraniach wideo, które następnie islamiści zamieszczali w internecie. Ścięto m.in. Amerykanów Jamesa Foleya i Stevena Sotloffa oraz Brytyjczyków Davida Hainesa i Alana Henninga.

Brytyjczyk ciągle w niewoli

W niewoli dżihadystów pozostaje m.in. fotoreporter z Wielkiej Brytanii John Cantlie, który pojawił się w kilku filmach propagandowych IS, a także 26-letnia Amerykanka uprowadzona w zeszłym roku w Syrii. Jej personalia zostały utajnione na prośbę władz USA.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy dżihadyści z sunnickiej organizacji zbrojnej Państwo Islamskie opanowali znaczne tereny w Syrii i Iraku i utworzyli tam kalifat. Ofensywę IS odpiera z powietrza koalicja międzynarodowa pod dowództwem sił USA.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej