Sensacyjne wnioski naukowców. Odkryto dwie nowe planety w Układzie Słonecznym?

Astronomowie spekulują, że w układzie słonecznym mogą być jeszcze dwie planety (fot. nasa.gov)

W naszym Układzie Słonecznym mogą być jeszcze dwie planety, które czekają na to, by je odkryć. Do takiego wniosku doszli astronomowie z Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Te dwie planety mogą być daleko poza orbitą Plutona. Wskazują na to obserwacje tak zwanych ekstremalnych obiektów transneptunowych (jednym z nich jest właśnie Pluton).

Skały, tylko nieco wyższa temperatura. Naukowcy znaleźli drugą Ziemię?

Jest zbudowana ze skał, nie ma tam gigantycznego ciśnienia, a temperatura jest tylko nieco wyższa niż na Ziemi – NASA znalazła planetę, która jak...

zobacz więcej

Te obiekty to kosmiczne skały, które krążą wokół Słońca, ale kilkanaście z nich ma dziwną, pochyloną orbitę. Nie znajdują się one w tej samej płaszczyźnie co znane planety. Zdaniem astronomów może być tak dlatego, że mają na nie grawitacyjny wpływ właśnie te, dużo większe, ale nieznane jeszcze planety.

Jedna miałaby być odległa od Słońca o dwieście, druga o dwieście pięćdziesiąt jednostek astronomicznych. Dla porównania – jedna jednostka astronomiczna to odległość Ziemi od Słońca. Pluton, który jeszcze do niedawna był uznawany za jedną z dziewięciu planet Układu Słonecznego, a od 2006 roku został wykluczony z tego grona ( jako tzw. planeta karłowata, czyli właśnie ekstremalny obiekt transneptunowy), okrąża naszą gwiazdę w odległości około 40 jednostek astronomicznych.

Oczekiwania na obserwację

Badacze piszą w periodyku Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego, że nie są pewni swego odkrycia, bo są to tylko wyliczenia i nie ma na razie żadnych bezpośrednich obserwacji.

źródło:
Zobacz więcej