RAPORT

Wojna na Ukrainie

To nie Polacy mają w Europie największy dług we frankach

Austria, Polska i Francja to kraje, gdzie obywatele wzięli kredyty we frankach o największej wartości (fot. PAP/EPA/ENNIO LEANZA)
Austria, Polska i Francja to kraje, gdzie obywatele wzięli kredyty we frankach o największej wartości (fot. PAP/EPA/ENNIO LEANZA)

Austria pozostaje w Europie liderem, jeśli chodzi o kredyty udzielone we frankach szwajcarskich. Łączna wartość takich kredytów wynosi ponad 35 mld euro - mimo że od ponad 6 lat gospodarstwa domowe w tym kraju mają zakaz zapożyczania się w obcych walutach. Polska zajmuje drugie miejsce w rankingu kredytów we frankach z kwotą o miliard euro mniejszą.

Szefowa komisji finansów: frankowiczom nie można pomagać „w sposób nadzwyczajny”

Kurs franka poszybował w górę po tym, jak w ubiegłym tygodniu Bank Centralny Szwajcarii ogłosił zniesienie minimalnego kursu wymiany. W szczytowym...

zobacz więcej

Łączna wartość kredytów udzielonych we frankach przez austriackie banki swoim klientom (z wyłączeniem banków) wynosi 35,6 mld euro. Drugie miejsce w Unii Europejskiej pod względem wartości udzielonych pożyczek w tej walucie zajmuje Polska (34 mld euro), a trzecie - Francja (21,2 mld euro) - wynika z danych Europejskiego Banku Centralnego według stanu na początek 2014 r.

Następne w kolejności są Niemcy (14,9 mld euro), Węgry (12,6 mld euro), Grecja (8,6 mld euro), Luksemburg (5,7 mld euro), Holandia (3,1 mld euro) oraz Włochy (3 mld euro).

Przeważają kredyty dla gospodarstw domowych

W Austrii po odliczeniu kredytów we frankach udzielonych tamtejszym samorządom terytorialnym i organizacjom pozarządowym z ogólnej sumy 35,6 mld euro zostaje 29,5 mld euro, z czego 24,9 mld euro to kredyty udzielone prywatnym gospodarstwom domowym, a 4,6 mld euro to kredyty udzielone firmom - podaje Austriacki Bank Narodowy (dane na listopad 2014 r.).

Kolejne 13,7 mld euro wynosi łączna wartość kredytów, których austriackie banki udzieliły dotąd we frankach w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Ponad jedna trzecia tej sumy (4,3 mld euro) przypada na Węgry, 2,9 mld euro na Polskę, a 2,6 mld euro na Chorwację.

Szef SNB uspokaja: kurs franka jest przewartościowany

W dwa dni po decyzji banku centralnego Szwajcarii (SNB) o uwolnieniu kursu franka, szef tej instytucji starał się uspokoić rynki finansowe, na...

zobacz więcej

Wartość kredytów we frankach udzielonych w Austrii rodzimym klientom innym niż banki na początku 2014 r. stanowiła blisko 13 proc. wartości wszystkich kredytów przyznanych w tym kraju (315,5 mld euro). Dla porównania - zobowiązania z tytułu kredytów zaciągniętych w japońskich jenach na koniec marca 2014 r. wynosiły zaledwie 1,5 mld euro.

Kredyty we frankach dla budujących dom

Kredyty we franku szwajcarskich cieszyły się popularnością przede wszystkim wśród osób budujących dom. Odkąd w październiku 2008 r. w Austrii wprowadzono zakaz zadłużania się gospodarstw domowych w obcych walutach, wartość niespłaconych części kredytów zmalała o 45 proc. Na początku 2009 r. kredyt w walucie innej niż austriacka miało 270 tys. gospodarstw domowych, a w ostatnim czasie już tylko 154 tys.

Frankowe trzęsienie ziemi

W czwartek 15 stycznia bank centralny Szwajcarii zniósł minimalny kurs wymiany franka, co spowodowało panikę na rynkach i wykupywanie waluty, co z kolei przełożyło się na wzrost jej wartości. W krótkim czasie kurs złotówki do franka skoczył z poziomu 3,5 zł do ponad 5 zł, by ostatecznie ustabilizować się na poziomie ok. 4,2 zł. W poniedziałek Narodowy Bank Polski ustalił średni kurs franka szwajcarskiego na poziomie 4 złotych i 29 groszy.

Kilka lat temu wzięcie kredytu we franku było bardzo opłacalne i chętnie korzystali z tego mieszkańcy wielu europejskich państw. Zniesienie minimalnego kursu tej waluty i wzrost jej wartości oznacza podwyższenie raty kredytów wziętych we frankach.  

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej