RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Airbus buduje nowego „podniebnego wieloryba”. „Bieługa” będzie jeszcze większa

Samolot zawdzięcza swoją nazwę charakterystycznemu kształtowi kadłuba (fot. Wikipedia/CC)

To jeden z najrzadszych i najbardziej charakterystycznych samolotów cywilnych, z racji specyficznego wyglądu nazywany „Bieługą”. Teraz gigantyczny samolot będzie miał jeszcze większego następcę. Firma Airbus zapowiedziała budowę nowej maszyny służącej do transportu elementów innych samolotów.

Amerykańska armia jak laboratorium z gadżetami. Tak będzie wyglądać przyszłe pole walki

Podniebne lotniskowce, samonaprowadzające się naboje i drony niepotrzebujące człowieka do obsługi – to tylko niektóre pomysły, na które w ostatnim...

zobacz więcej

Formalnie jego nazwa to A300–600ST, ale ze względu na kształt, którego nie da się pomylić z żadną inną maszyną, szybko przylgnęła do niego nazwa „Bieługa” – „Beluga” to angielska nazwa białuchy, czyli gatunku walenia z charakterystyczną naroślą na głowie.

Technicznie „Bieługa”to airbus A300, którego konstrukcja sięga lat 70. W porównaniu do cywilnych wersji ma jednak charakterystyczny „garb”, dzięki czemu zyskuje bardzo dużo przestrzeni transportowej. Pozwala to na przewożenie części do samolotów. Jak wylicza CNN, powierzchnia ładunkowa jest tak duża, że do „Bieługa” mogłoby wsiąść ok. 671 osób lub… siedem słoni.

Od 1994 roku wyprodukowano pięć takich maszyn, które co tydzień wykonują blisko 60 lotów. Ponieważ zakłady Airbusa są rozsiane po całej Europie, konieczne jest przewiezienie elementów do ostatecznego miejsca złożenia maszyny.

Ponieważ „Bieługa” ma już swoje lata i nie do końca odpowiada obecnym wymaganiom, Airbus postanowił wyprodukować nową wersję „podniebnego wieloryba”, która ma przerosnąć swojego poprzednika.Konstrukcja ma być oparta na airbusie A330. O ile obecna wersja „Bieługa” pozwala na przewiezienia jednego skrzydła samolotu, nowy model będzie w stanie przetransportować za jednym razem oba skrzydła. Producent zapewnia, że samolot nie zmieni charakterystycznego wyglądu. Pierwsze egzemplarze wejdą do służby w 2020 roku.

„Bieługa” bez większych problemów transportuje całe śmigłowce i części samolotów pasażerskich (fot. Wikipedia/CC)

Obecna wersja „Bieługi” może transportować do 47 ton ładunku. Mniej więcej tyle samo może unieść zwykły A300. Mało który samolot może jednak konkurować z „Bieługą” w zakresie objętości transportowanych towarów. Ponieważ części do samolotów zwykle mają niską wagę i dużą objętość, „latający wieloryb” idealnie nadaje się do ich transportu.

Dane o „Bieługą”:

Załoga: dwóch pilotów, jedna osoba odpowiedzialna za ładunek
Długość: 56 m
Wysokość:17 m
Rozpiętość skrzydeł: 44 m
Zasięg przy transporcie ładunku o wadze 20 ton: ok. 4,5 tys. km

źródło:
Zobacz więcej