RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szefowa komisji finansów: frankowiczom nie można pomagać „w sposób nadzwyczajny”

Zadłużonym we frankach szwajcarskich nie można pomagać „w sposób nadzwyczajny” – oceniła szefowa sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Krystyna Skowrońska, która była gościem radiowej Jedynki dodała, że takie osoby miały świadomość ryzyka.

Piechociński: „frankowicze” i górnicy mogą liczyć na pomoc państwa

– Euforii nie ma, ale są nadzieje na przyszłość – tak Janusz Piechociński, minister gospodarki komentował podpisane w sobotę porozumienie rządowe z...

zobacz więcej

Krystyna Skowrońska przypomniała, że Sejm już wcześniej wspierał kredytobiorców, uchwalając m.in. ustawę antyspreadową.

Według posłanki, w obecnej sytuacji należy zastanowić się nad rozwiązaniami wydłużającymi okres spłat kredytów. Szefowa sejmowej Komisji Finansów Publicznych zapowiedziała, że będzie się zajmować sprawą wyższych rat związanych z gwałtownym wzrostem wartości franka szwajcarskiego.

Szczególne wspieranie zadłużonych we frankach niesprawiedliwe

Podobnego zdania do Skowrońskiej jest Jacek Bartkiewicz z zarządu Narodowego Banku Polskiego. Ekonomista wątpi, czy sprawiedliwe byłoby wspieranie kredytobiorców zadłużonych we frankach szwajcarskich. Gość radiowej Jedynki przypomniał, że takie osoby to tylko część wszystkich, którzy zadłużyli się, by kupić mieszkanie. Urzędnik podkreślił, że zadłużeni we frankach przez kilka lat korzystali z niższych rat niż spłacający dług w złotych Dodał, że „umowa kredytowa jest umową dwóch stron” które powinny negocjować jej ewentualne zmiany.

Zdaniem Bartkiewicza, można zastanowić się nad rozwiązaniami, dzięki którym byłoby możliwe wsparcie wszystkich, znajdujących się w kłopotach kredytobiorców, bez różnicy na walutę, w jakiej wzięli pożyczki.

Frankowicze przerażeni

Kurs franka poszybował w górę po tym, jak w ubiegłym tygodniu Bank Centralny Szwajcarii ogłosił zniesienie minimalnego kursu wymiany. W szczytowym momencie kurs wymiany osiągnął 5,19 zł. Następnie złoty odrobił straty, ale od tamtej pory za franka trzeba zapłacić ponad cztery złote.

Szef SNB uspokaja: kurs franka jest przewartościowany

W dwa dni po decyzji banku centralnego Szwajcarii (SNB) o uwolnieniu kursu franka, szef tej instytucji starał się uspokoić rynki finansowe, na...

zobacz więcej

Sytuacja wstrząsnęła głównie kredytobiorcami, którzy mają dług zaciągnięty w szwajcarskiej walucie. Ich niepokój w niedzielę studził wicepremier Janusz Piechociński.

Wicepremier uspokaja

– Frankowicze nie zostaną na lodzie. Prowadzone są rozmowy z bankami, a jeśli będzie taka potrzeba, rząd w większym stopniu wesprze osoby spłacające kredyty we frankach szwajcarskich – zapowiedział minister gospodarki.

Wicepremier zapewniał, że rząd rozmawia z bankami w sprawie wzrostu kursu franka i pomocy dla kredytobiorców. Podjęcie dalszych kroków Janusz Piechociński uzależnił jednak od rozwoju sytuacji na rynkach.

We wtorek spotka się Komitet Stabilności Finansowej, na który zaproszeni są też przedstawiciele banków komercyjnych. Jednym z tematów posiedzenia ma być gwałtowna zwyżka kursu franka szwajcarskiego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej