RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Kto opracował plan dla Kompanii Węglowej? Rząd czy międzynarodowa firma konsultingowa?

We właściwościach przesłanego redakcji Biztok jako autor figuruje firma The Boston Consulting Group (BCG) (fot. Biztok)
We właściwościach przesłanego redakcji Biztok jako autor figuruje firma The Boston Consulting Group (BCG) (fot. Biztok)

Najnowsze

Popularne

Kto opracował plan naprawczy dla polskiego górnictwa, który rząd przedstawił jako swoją propozycję? Portal Biztok sugeruje, że międzynarodowa firma Boston Consulting Group, której nazwa figuruje w materiałach przesłanych mediom. Ministerstwo Gospodarki i pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa Wojciech Kowalczyk zaprzeczają, Kompania Węglowa twierdzi, że BCG opracowało tylko jeden z elementów dokumentu, a sama firma konsultingowa twierdzi, że przygotowała jedynie prezentację. Nie może się jednak zdecydować dla kogo.

Redakcja portalu pisze, że maila z prezentacją dostała w czwartek od Janusza Piechocińskiego. Minister gospodarki pisał, że przesyła m.in. prezentację przygotowaną w PowerPoincie pt. "Plan naprawczy dla Kompanii Węglowej S.A. Materiał na spotkanie Rady Ministrów". Tłumaczył, że chce wytłumaczyć, co zamierza w sprawie kopalń zrobić rząd, bo „w obiegu publicznym krążą sprzeczne informacje na temat sytuacji w polskim, państwowym górnictwie węgla kamiennego i programu naprawczego”.

„W dokumencie jako autorzy wymienieni byli Ministerstwo Gospodarki i Pełnomocnik Rządu do Spraw Restrukturyzacji Górnictwa Węgla Kamiennego. Jednak we właściwościach samego pliku jako autor nie figuruje ani żadne ministerstwo, ani kancelaria prezesa ministrów, ale firma The Boston Consulting Group (BCG)” – pisze portal.

Protest górników

zobacz więcej

Oświadczenia Boston Consulting Group

Sama BCG, zaliczana do trzech największych firm zajmujących się doradztwem strategicznym na świecie, wydała dwa oświadczenia. W pierwszym dokumencie przekazanym portalowi napisano, że Ministerstwo Gospodarki zleciło opracowanie prezentacji, na podstawie materiałów przesłanych przez resort. Nieco później redakcja otrzymała kolejne oświadczenie od BCG, informujące, że firma nie pracowała dla Ministerstwa Gospodarki, tylko dla Kompanii Węglowej, i to dla niej została stworzona prezentacja.

NIK chce przyśpieszyć kontrolę w górnictwie. „To będzie kontrola dwuelementowa”

zobacz więcej

Trzecie oświadczenie BCG

Po opublikowaniu tekstu przez portal BCG jeszcze raz przesłała wyjaśnienie, prosząc o jego zamieszczenie. Firma powtarza, że nie pracowała nad przygotowaniem „jakichkolwiek elementów czy założeń dla przedstawionego planu naprawczego Kompanii Węglowej”, a jest jedynie „zaangażowana w doradztwo na rzecz KW SA w przygotowaniu koncepcji finansowania Nowej Kompanii Węglowej”. Celem tych działań jest takie ustalenie szczegółów finansowych tej transakcji , aby w jej wyniku nowo powstały podmiot był w stanie działać, wypłacać pracownikom wynagrodzenie oraz pozyskać od inwestorów niezbędny kapitał na rozwój”. Firma poinformował też ponownie, że została „poproszona” przez KW SA o przygotowanie prezentacji na podstawie przekazanych danych.

Dementi ministerstwa i pełnomocnika rządu

Podobnie twierdzą – w rozmowach z portalem – urzędnicy ministerstwa. Mówią, że BCG nie dostało od nich żadnego zlecenia, a założenia planu restrukturyzacji zostały przygotowane wyłącznie przez zespół rządowy. Jako autora jego rząd podaje pełnomocnika rządu ds. restrukturyzacji górnictwa.

Wojciech Kowalczyk wydał oświadczenie, w którym zaprzecza „nieprawdziwym doniesieniom medialnym”, jakoby on albo Zespół ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego współpracowali z BCG. „Pełnomocnik Rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego ani Zespół ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego nie współpracowali z firmą BCG” – napisał Kowalczyk.

„Plan Naprawczy Kompanii Węglowej SA i działania, które z niego wynikają, są oparte m.in. o dokumenty merytoryczne i analizy dostarczone przez zarząd Kompanii Węglowej SA oraz opracowania własne Ministerstwa Gospodarki” – dodał.

Zlecenie od Kompanii Węglowej?

Okazuje się, że BCG opracowywało plan dla Kompanii Węglowej, ale jak pisze spółka na swojej stronie – na zlecenie Kompanii Węglowej. Jak zapewnia spółka „jedynie w zakresie doradztwa finansowego związanego z opracowaniem koncepcji finansowania dla wybranej grupy aktywów wydobywczych KW S.A., tj. w zakresie opracowania struktury finansowania, określenia niezbędnego poziomu kapitału na ich stabilne funkcjonowanie i rozwój”.

„Jest to więc jedynie jeden z elementów planu jaki jest przygotowywany przez Zarząd KW na bazie Planu Naprawczego opracowanego przez zespół Pełnomocnika Rządu ds Restrukturyzacji Górnictwa Węgla Kamiennego. Kompania Węglowa S.A. poprosiła ponadto BCG o przełożenie wybranych materiałów analitycznych opracowanych przez KW S.A. w spójny i czytelny format graficzny w formacie prezentacji, co firma BCG wykonała” – podkreśla spółka w komunikacie.

Tymczasem biztok zwraca uwagę, że pracownicy BCG już w listopadzie i grudniu mówili o potrzebie głębokiej restrukturyzacji KW SA. Oktawian Zając, ekspert BCG, w rozmowie z portalem gospodarczym wnp.pl porównywał branżę górniczą do chorego człowieka czekającego na operację. – To co trzeba zrobić, to przede wszystkim znaleźć dobrego chirurga, który podejmie się takiej operacji – mówił. W podobnym tonie wypowiadał się też w grudniu – dodaje biztok.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej