RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Szef SNB uspokaja: kurs franka jest przewartościowany

Zdaniem szefa banku centralnego Szwajcarii, kurs franka jest teraz przewartościowany (fot. freeimages.com/rolve)
Zdaniem szefa banku centralnego Szwajcarii, kurs franka jest teraz przewartościowany (fot. freeimages.com/rolve)

W dwa dni po decyzji banku centralnego Szwajcarii (SNB) o uwolnieniu kursu franka, szef tej instytucji starał się uspokoić rynki finansowe, na których zapanował chaos. – Frank jest ewidentnie przewartościowany w stosunku do dolara i euro – powiedział Thomas Jordan.

„Panika, coś niesamowitego”. Gwałtowny wzrost kursu franka, kredyty mogą zdrożeć nawet o 25 procent

zobacz więcej

SNB poinformował w czwartek, że odstępuje od polityki, która ustanawiała limit spadku kursu euro wobec franka. Dla rynków walutowych był to wstrząs, a decyzja Jordana została skrytykowana przez ekonomistów i analityków w wielu krajach – pisze agencja AFP.

– Frank jest ewidentnie przewartościowany w stosunku do dolara i euro – powiedział w sobotę Jordan w rozmowie z dwoma szwajcarskimi dziennikami – „Le Temps” i „Neue Zuercher Zeitung”.

Zdaniem szefa SNB „rynki za jakiś czas wrócą do równowagi”. W piątek po południu euro kosztowało 0,981 franka, w dolarach płacono za niego 85,22 centów. Notowania szwajcarskiej waluty podskoczyły po czwartkowej decyzji o ponad 20 proc. Szwajcarska giełda spadła o około 9 proc.; początkowo, tuż po ogłoszeniu decyzji banku straciła 12 proc. w ciągu 20 minut.

Frank jest ewidentnie przewartościowany w stosunku do dolara i euro

Frank kontra świat. Jak inni radzą sobie ze wzrostem kursu szwajcarskiej waluty

Czwartkowa decyzja Szwajcarskiego Banku Narodowego o uwolnieniu kursu franka spowodowała prawdziwą panikę wśród osób, które mają kredyt w tej...

zobacz więcej

Jordan podkreślił jednak, że bank nie wróci do polityki utrzymywania sztywnego kursu franka do euro, ponieważ wymagało to zbyt wielu interwencji; SNB skupował masowo euro za każdym razem, gdy jego wartość w stosunku do szwajcarskiej waluty spadała.

Decyzję SNB, która spowodowała trwającą dwa dni panikę na giełdzie i spadki notowań szwajcarskich spółek, w mocnych słowach potępili też szefowie szwajcarskich koncernów.

„Reperkusje na rynku walutowym będą kolosalne”, „Decyzja jest nieodpowiedzialna”; analitycy ws. franka

Decyzja Szwajcarii o uwolnieniu kursu franka była ryzykowna i odbije się groźnie na rynkach akcji i walut. Notowania franka poszybowały w górę....

zobacz więcej

Szef grupy Swatch Nick Hayek oraz dyrektor banku Bordier&Cie Michel Juvet publicznie skrytykowali Jordana.

„Ten człowiek musi odejść”

Szwajcarskie media ogłosiły zaś, że „ten człowiek musi odejść”.

Część analityków uważa, że bank centralny przestał bronić kursu franka, bo ugiął się pod presją polityczną; w listopadzie w Szwajcarii odbyła się spora kampania na rzecz zmuszenia SNB do trzymania 20 proc. rezerw w złocie. Inicjatywę odrzucono w referendum, jednak pozostała świadomość, że utworzenie takich rezerw utrudniłoby utrzymanie kursu franka na zaplanowanym poziomie.

Inni eksperci uznają, że bank uprzedził działania Europejskiego Banku Centralnego, który ma zamiar rozpocząć luzowanie ilościowe (skupowanie obligacji państw na rynku wtórnym), co doprowadzi do osłabienia euro, a to wymagałoby interwencji SNB w celu utrzymania kursu waluty. Kolejna grupa analityków uważa, że SNB obawiał się konieczności kolejnych interwencji w sytuacji, w której inwestorzy wycofują się z bardziej ryzykownych rynków, takich jak Rosja.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej