RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

PSL wciąż bez kandydata na prezydenta. Ludowcy poprą Bronisława Komorowskiego?

Władze PSL nie podjęły decyzji ws. kandydata w wyborach prezydenckich. Z nieoficjalnych informacji wynika, że w dyskusji padały trzy nazwiska: Bronisława Komorowskiego, o poparciu dla którego dyskutowano, a także Adama Jarubasa i Janusza Piechocińskiego. Ten deklarował, że nie chce startować.

„Polską politykę trzeba odświeżyć. Będzie kandydat PSL w wyborach prezydenckich”

– Będzie kandydat PSL w wyborach prezydenckich. Zapewniam państwa, że Janusz Piechociński ma tyle roboty w gospodarce i jest tak konsekwentny nie...

zobacz więcej

Obradujący w piątek Naczelny Komitet Wykonawczy PSL – wbrew zapowiedziom – nie podjął wstępnej decyzji dot. wyborów prezydenckich, a po raz kolejny NKW ma się zebrać 21 stycznia. Ostateczną decyzję ma podjąć Rada Naczelna Stronnictwa zaplanowana na 31 stycznia.

Ludowcy są wciąż podzieleni, czy wystawiać własnego kandydata, czy poprzeć Bronisława Komorowskiego, i wstrzymali się od podejmowania decyzji. – Wolimy jeszcze zaczekać. Zobaczymy, jak się rozwinie sytuacja w kraju. Problemy w górnictwie spowodowały, że Piechociński zaczął panikować. Boi się, że to uderzy w niego – powiedział jeden z polityków Stronnictwa.

Komorowski, Jarubas czy Piechociński?

– Była mowa o trzech wariantach: poparciu Komorowskiego, wystawieniu Jarubasa lub Piechocińskiego. Prezes zapiera się rękami i nogami, by nie kandydować. Nie spodziewałem, że będzie aż taki oporny – dodał.

Szef PSL deklarował wcześniej, że „nie zanosi się”, by startował w wyborach, bo ma obowiązki jako minister gospodarki. Z nieoficjalnych informacji wynika, że Piechociński jako kandydata partyjnego forsuje wiceszefa partii Adama Jarubasa.

W czwartek w programie „Po przecinku” TVP Info Janusz Piechociński zapewnił, że będzie kandydat PSL w wyborach prezydenckich. Dodał, że jest politykiem zapracowanym, ale i konsekwentnym i uważa, że „polską politykę trzeba odświeżyć”.

Przewodniczący PSL dodał także, że „kampania prezydencka to szansa na pokazanie wizji, także nowych ludzi, nowych pomysłów na politykę”.

Była mowa o trzech wariantach: poparciu Komorowskiego, wystawieniu Jarubasa lub Piechocińskiego. Prezes zapiera się rękami i nogami, by nie kandydować. Nie spodziewałem, że będzie aż taki oporny

PSL wciąż bez kandydata na prezydenta. „Bidulki nie śpią po nocach”, „Boją się weryfikacji”

– Bawi mnie nie wybór pani Magdaleny Ogórek przez SLD, ale brak wyboru kandydata na prezydenta przez PSL, które z tą decyzją wybiera się jak sójka...

zobacz więcej

Piechociński powiedział dziennikarzom po piątkowym spotkaniu, że kolejne posiedzenie NKW odbędzie się „zapewne w przyszłą środę”, a wcześniej dojdzie do spotkań „wszystkich wójtów, wszystkich starostów i wszystkich radnych wojewódzkich PSL”. – Po spotkaniach będę gotowy do poinformowania, z jaką propozycją pójdę na Radę Naczelną – zadeklarował.

Według polityków PSL konsultacje z lokalnymi działaczami Stronnictwa mogą mieć znaczenie, bo - jak tłumaczyli - ostateczna decyzja ws. kandydata PSL należy do Rady Naczelnej PSL, która składa się w dużej mierze z lokalnych działaczy partii, a jej decyzje są często nieprzewidywalne.

Szef PSL dopytywany, dlaczego – wbrew zapowiedziom – komitet nie podjął decyzji ws. kandydata, odpowiedział: – Wiemy, że nie ma ogłoszonego terminu wyborów. Wytrzymujemy to ciśnienie.

Kosiniak-Kamysz: mamy jeszcze trochę czasu

W podobnym tonie wypowiadał się wiceszef partii Władysław Kosiniak-Kamysz, który mówił dziennikarzom, że warto tonować emocje. – Mamy jeszcze trochę czasu – dodał Kosiniak-Kamysz.

Piechociński do działaczy: nie będzie ludowego TKM! Decyzja ws. kandydata na prezydenta odłożona do stycznia

– Chcę, żeby w Polskę poszedł czytelny sygnał; do każdej gminy, do każdego powiatu i do każdego województwa: nie będzie ludowego TKM! Każdy kto...

zobacz więcej

Nieoficjalnie ludowcy przyznają jednak, że odwlekanie tej decyzji nie jest w ich interesie. – Ludzie nie lubią takiego niezdecydowania. Na kolejnym PKW musimy to zakończyć – ocenił polityk PSL.

Z informacji PAP wynika, że na posiedzeniu NKW poruszono też temat ogłoszonej w środę decyzji Państwowej Komisji Wyborczej, która uchwałą z 22 grudnia ub.r. odrzuciła sprawozdanie finansowe PSL za 2013 r., za gromadzenie środków poza kontem partii przez lokalne struktury PSL w Sandomierzu (woj. świętokrzyskie). Ludowcy złożyli do Sądu Najwyższego skargę na tę decyzję. W przypadku jej odrzucenia PSL straci prawo do subwencji.

O sprawie wypowiadał się szef świętokrzyskich struktur Stronnictwa Adam Jarubas.

– Adam zabrał głos, ale nie mamy już wiele do zrobienia w tej sprawie. Pozostaje nam liczyć na dar niebios w postaci przyjęcia naszego odwołania przez sąd – powiedział jeden z prominentnych ludowców.

Komorowski nie poinformował jeszcze, czy będzie ubiegał się o reelekcję

Bronisław Komorowski nie ogłosił jeszcze swej decyzji o ewentualnym ubieganiu się o reelekcję. Szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek mówiła, że Bronisław Komorowski „zakomunikuje swoją decyzję bliżej ogłoszenia przez marszałka Sejmu daty wyborów prezydenckich”.

Na zarządzenie wyborów Radosława Sikorski ma czas do 6 lutego 2015 roku. Według PKW wybory odbędą się 10 lub 17 maja.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej