„Zróbmy apteki z przekreślonym dzidziusiem”, „Nie utrudniajcie dostępu do antykoncepcji”

– Dla tych, którzy chcą się truć i chcą zabijać swoje dzieci zróbmy apteki z przekreślonym dzidziusiem – to jest miejsce nieprzyjazne dzieciom i poczęciu – postulował w TVP Info Tomasz Terlikowski w trakcie gorącej dyskusji w studiu. – Lepiej zróbmy apteki ze znakiem „przyjazna dla kobiet” – ripostowała wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka i apelowała do farmaceutów, aby nie utrudniali kobietom dostępu do antykoncepcji. Ostry spór gości TVP Info wywołała spraw pigułki „dzień po”.

Pigułka „dzień po” bez recepty w Polsce? Komisja Europejska daje zielone światło

Środki antykoncepcji awaryjnej, o nazwie ellaOne, mogą być dostępne w krajach Unii Europejskiej bez recepty – zdecydowała Komisja Europejska....

zobacz więcej

Pigułka "dzień po" będzie w Polsce dostępna bez recepty. Taką decyzję podjęła Komisja Europejska, a Polska musiała się dostosować. Temat wywołał ostrą dyskusję w studiu TVP Info. Spierali się ze sobą wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka oraz publicysta Tomasz Terlikowski. Rozmawiali między innymi o tym, jak farmaceuci reagują na pytanie o pigułkę „dzień po”. Dziennikarze to sprawdzili i okazało się, że w niektórych miejscach usłyszeli, że będzie niedostępna, bo farmaceuci są katolikami.

Apel i podziękowania dla farmaceutów

Nowicka apelowała więc, aby pracownicy aptek nie utrudniali kobietom dostępu do antykoncepcji. – Dzięki temu unikną one o wiele większych zagrożeń, jak niechciana ciąża lub aborcja w podziemiu aborcyjnym – przekonywała. Terlikowski dziękował farmaceutom, którzy, jego zdaniem pokazali, że są ludźmi sumienia. – I nie chcą uczestniczyć w procedurze zabijania ludzi – dodał. Jego zdaniem farmaceuta ma obowiązek odmówić sprzedaży „farmaceutyków dzieciobójczych”.

„Apteki z przekreślonym dzidziusiem”


– Dla tych, którzy chcą się truć i chcą zabijać swoje dzieci zróbmy apteki z przekreślonym dzidziusiem, z napisem „to jest miejsce nieprzyjazne dzieciom i poczęciu” – zaproponował prawicowy publicysta. – Lepiej zróbmy apteki ze znakiem „przyjazna dla kobiet” – ripostowała Wanda Nowicka.

Nowicka postulowała rozszerzenie edukacji seksualnej dla młodzieży, po to, aby uniknąć nadużywania tego rodzaju tabletek.

Terlikowski mówił, że przykład Anglii pokazuje, że im wcześniejsze wprowadzenie edukacji seksualnej pociąga za sobą wcześniejszą inicjację seksualną wśród młodzieży. – Tym więcej aborcji i więcej zachorowań na choroby weneryczne – dowodził. – Jedna trzecia młodych ludzi na zachodzie jest już zarażona chorobami wenerycznymi – dodał. Jego zdaniem to jest efekt działalności lobby antykoncepcyjnego.

Zobacz więcej