RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

ABW wie o 6–8 Polakach w szeregach dżihadystów. „Groźniejsi mogą być ci, o których służby nie wiedzą”

Od sześciu do ośmiu polskich obywateli mogło brać udział w konfliktach zbrojnych na Bliskim Wschodzie po stronie radykalnych islamistów (fot. flickr.com/ Zoriah)

Od sześciu do ośmiu polskich obywateli mogło brać udział w konfliktach zbrojnych na Bliskim Wschodzie po stronie radykalnych islamistów – powiedział szef sejmowej komisji ds. służb specjalnych Marek Biernacki (PO) po spotkaniu z wiceszefem ABW Jackiem Gawryszewskim. W najbliższym czasie do prokuratury trafią z ABW materiały dotyczące Polaków zaangażowanych w działania zbrojne w tamtym regionie – podało Radio TOK FM.

Czy zabici przez dżihadystów byli szpiegami? Prasa ustaliła, czym się zajmowali

Państwo Islamskie zabiło dwóch szpiegów z Rosji – ogłoszono we wtorek. Na opublikowanym nagraniu widać, jak mężczyźni są zabijani. Rzekomych...

zobacz więcej

Biernacki dodał, że „służby wiedzą o tych osobach i starają się je monitorować, gdy wracają". Ale – podkreślił – „najgroźniejsi mogą być ci, o których służby nie wiedzą”.

Część już opuściła szeregi dżihadystów, ale nie ma ich w Polsce

Członek komisji Stanisław Wziątek (SLD) powiedział, że spośród Polaków, którzy walczyli na Bliskim Wschodzie, „część jest tam, część już nie, ale nie ma ich w Polsce”. Polskie służby mają dobre rozpoznanie sprawy - dodał.

Czwartkowe posiedzenie – jak zawsze zamknięte dla mediów – dotyczyło „potencjalnych zagrożeń terrorystycznych związanych z powrotem obywateli państw europejskich (w szczególności do strefy Schengen) – uczestników konfliktów zbrojnych na Bliskim Wschodzie”.

Uratował 15 osób w koszernym sklepie. Jest decyzja o przyznaniu mu francuskiego obywatelstwa

Malijczyk, który uratował życie kilkunastu klientom w paryskim koszernym supermarkecie otrzyma obywatelstwo francuskie. Poinformował o tym w...

zobacz więcej

Ewentualne zagrożenie może przyjść z Zachodu

Według Biernackiego służby robią wszystko, by Polacy czuli się bezpiecznie. – Polskie służby monitorują sytuację i zagrożenie terroryzmem z krajów Islamskich – dodał. Podkreślił, że polskie służby współpracują z partnerami z Zachodu, skąd może przyjść ewentualne zagrożenie. – Jako komisja stoimy na stanowisku, że służby powinny być wzmacniane kadrowo oraz dostosowywane do zagrożeń – oświadczył Biernacki.

W ub. tygodniu w atakach terrorystycznych w Paryżu zginęło 17 osób. W zamachu na redakcję „Charlie Hebdo” bracia Said i Cherif Kouachi zastrzelili 12 osób. Dzień później powiązany z napastnikami Amedy Coulibaly zabił policjantkę, a w piątek wziął zakładników w sklepie z żywnością koszerną, zabijając cztery osoby. Terroryści zginęli podczas operacji sił specjalnych francuskiej policji; deklarowali przynależność do organizacji dżihadystycznych.

Szefowa MSW Teresa Piotrowska zapewniała, że w Polsce „nie ma powodu do niepokoju, poziom zagrożenia terrorystycznego jest podstawowy, a służby działają”.

źródło:
Zobacz więcej