„Boko horror”. Miasto obrócone w ruinę. Rzeź w Afryce na zdjęciach satelitarnych

W rzezi mogły zginąć nawet 2 tys. osób (fot. Amnesty International)

Tysiące zabitych i 3700 całkowicie zniszczonych domów – bojówki terrorystycznej organizacji Boko Haram przeprowadziły w zeszłym tygodniu rzeź mieszkańców dwóch miast w Nigerii. Skalę zniszczeń w Badze i Doron Badze widać na zdjęciach satelitarnych opublikowanych w czwartek przez Amnesty International.

Islamiści z Boko Haram zaatakowali wioskę w Kamerunie. Zginęło 30 osób

Co najmniej 30 osób zginęło w ataku bojowników Boko Haram na wioskę w północnym Kamerunie. To islamistyczne ugrupowanie, od lat dokonujące ataków w...

zobacz więcej

Zdjęcia zostały wykonane w podczerwieni, dlatego kolor zielony (np. drzewa) jest na nich widoczny jako czerwony. Na zdjęciach z 2 stycznia widać normalne budynki i miejską zieleń. Pięć dni później Baga i Doro Baga zamieniły się w ruiny. Całe kwartały zniknęły, na zdjęciach widać tylko gruzy.


Doro Baga 7 stycznia (fot. Amnesty International)

Żona wicepremiera Kamerunu w rękach terrorystów z Boko Haram

Bojownicy nigeryjskiego ugrupowania Boko Haram uprowadzili w niedzielę żonę wicepremiera Kamerunu. W ataku na jego dom w mieście Kolofata zginęły...

zobacz więcej

– Te zdjęcia pokazują zniszczenia niezwykłej skali. Jedno z miasto w ciągu czterech dni zostało praktycznie starte z mapy – mówi Daniel Eyre z nigeryjskiego oddziału Amnesty International.

Rzeź mała być karą za współpracę mieszkańców z nigeryjskimi siłami bezpieczeństwa. Bojówki Boko Haram przyjechały do Bagi i Doro Bagi 3 stycznia. Przez kolejne kilka dni zabijali mieszkańców i podpalali domy. Wielu mieszkańców uciekło przed rzezią do Czadu. Ich relacje są przerażające.

– Widziałem w Badze około 100 zabitych. Uciekłem do buszu. Strzelali i zabijali w czasie, gdy biegliśmy – mówi jeden z uratowanych. – Ciała były wszędzie – opowiada inna ocalała.

Wciąż nie wiadomo, ile osób zginęło w masakrze. Większość źródeł mówi o nawet 2 tys. ofiar.

Zdjęcia miasta Doro Baga z 2 stycznia (fot. Amnesty International)

Krwawa wojna o szariat

Boko Haram powstało na początku lat dwutysięcznych jako islamistyczna organizacja, której celem jest wprowadzenie szariatu na obszarze całej Nigerii. Stosowała w tym celu przemoc, mordując i przeprowadzając zamachy terrorystyczne. Od kilku lat toczy się regularna wojna między siłami rządowymi i Boko Haram.

źródło:
Zobacz więcej