Raport

Epidemia koronawirusa

Burmistrz Rotterdamu do muzułmanów: „możecie spakować walizki i wyp…”

Ahmed Aboutaleb jest znany z kontrowersyjnych wypowiedzi (fot. wikipedia.org/flickr.com/ Les Haines)

Muzułmańscy imigranci, którzy nie doceniają wartości zachodnich cywilizacji mogą spakować walizki i „wyp…” – powiedział urodzony w Maroku i sam będący muzułmaninem burmistrz Rotterdamu. Znany z kontrowersyjnych słów, włodarz tego miasta, wystąpił na antenie zaledwie kilka godzin w zamachu na redakcję „Charlie Hebdo” w Paryżu.

Świat po zamachu w Paryżu: „Podli tchórze”, „To odrażająca zbrodnia”

Atak potępił premier Wielkiej Brytanii David Cameron. Oświadczył, że jego kraj wspiera Francję „w walce przeciwko terrorowi i w obronie wolności...

zobacz więcej

Ahmed Aboutaleb do Holandii przyjechał z Maroka w wieku 15 lat. Polityk od zawsze podkreślał potrzebę budowy wielokulturowego społeczeństwa i integrację holenderskich muzułmanów. Na tym budował swoją karierę polityczną. Burmistrzem Rotterdamu został w 2008 r.

Aboutaleb jest znany z ostrych wypowiedzi. W 2004 r., gdy brutalnie zamordowany został reżyser Theo van Gogh, jako jeden z pierwszych potępił tę zbrodnię i zaapelował do muzułmanów o porzucenie ekstremizmu.

Teraz, po ataku na „Charlie Hedbo”, zareagował jeszcze ostrzej, a na antenie wystąpił kilka godzin po masakrze.

– To zupełnie niepojęte. Jeśli komuś nie podoba się wolność to, na miłość boską, niech spakuje walizki i wyjeżdża – powiedział na antenie. – Na świecie istnieją miejsca, w których możecie być sobą, żyć tak jak chcecie i nie zabijać niewinnych dziennikarzy. Jeśli tu się wam nie podoba, bo nielubiani przez was satyrycy wydają gazetę, to powiem wam, że możecie wyp… Jeśli tu nie możecie się odnaleźć, to uciekajcie z Holandii – podkreślił.

Świat po zamachu w Paryżu: „Podli tchórze”, „To odrażająca zbrodnia”

Atak potępił premier Wielkiej Brytanii David Cameron. Oświadczył, że jego kraj wspiera Francję „w walce przeciwko terrorowi i w obronie wolności...

zobacz więcej

Ataki w Paryżu

W ubiegłotygodniowych atakach terrorystycznych, których sprawcy deklarowali przynależność do organizacji dżihadystycznych, zginęło w Paryżu 17 osób. W zeszłą środę w zamachu na redakcję „Charlie Hebdo” bracia Said i Cherif Kouachi zastrzelili 12 osób, w tym głównych rysowników pisma.

Dzień później powiązany z napastnikami Amedy Coulibaly zabił w Paryżu policjantkę, a w piątek wziął zakładników w sklepie z żywnością koszerną, zabijając cztery osoby. Terroryści zginęli w piątek podczas operacji sił specjalnych francuskiej policji.

Były to najtragiczniejsze w skutkach ataki we Francji od kilkudziesięciu lat.

źródło:
Zobacz więcej