RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

„Czuję się Charlie Coulibaly”; policja aresztowała kontrowersyjnego francuskiego komika

Na komiku ciążą wyroki skazujące za mowę nienawiści, rasizm i antysemityzm(fot. PAP/EPA/DIDIER JOURET)
Na komiku ciążą wyroki skazujące za mowę nienawiści, rasizm i antysemityzm(fot. PAP/EPA/DIDIER JOURET)

Kontrowersyjny francuski komik Dieudonne M'Bala M'Bala został aresztowany w Paryżu w ramach śledztwa ws. „pochwały terroryzmu”. Do zatrzymania doszło tydzień po zamachach terrorystycznych w Paryżu, w których zginęło 17 osób.

We Francji od czasu dżihadystowskich ataków za stawanie w obronie terroryzmu lub jego gloryfikowanie aresztowano 54 osoby.

W poniedziałek wszczęto śledztwo po tym, jak Dieudonne oświadczył na Facebooku: „Czuję się Charlie Coulibaly”, nawiązując zarówno do hasła „Jestem Charlie”, używanego przez solidaryzujących się z zeszłotygodniowym atakiem na redakcję tygodnika satyrycznego „Charlie Hebdo” oraz do jednego z terrorystów Amedy'ego Coulibaly'ego, który zabił podczas ataków w Paryżu czterech Żydów.

We wpisie na swoim koncie na Facebooku, który następnie został usunięty, komik poinformował, że wziął udział w niedzielnym marszu solidarności z ofiarami zamachów z 7 stycznia, określając go jako „magiczną chwilę porównywalną z wielkim wybuchem (big-bang)”. – Wiedzcie, że dziś wieczorem, jeśli o mnie chodzi, czuję się Charlie Coulibaly – napisał.

Francja: „Teraz wasza kolej”; groźby pod adresem tygodnika satyrycznego „Le Canard Enchaine”

Największy, wychodzący od prawie stu lat francuski tygodnik satyryczny „Le Canard Enchaine” otrzymał groźby pod swym adresem dzień po zamachu na...

zobacz więcej

Kontrowersyjny komik

Na komiku ciążą wyroki skazujące za mowę nienawiści, rasizm i antysemityzm. Władze kilku francuskich miast zakazały w ub. r. jego występów z uwagi na zagrożenie dla porządku publicznego.

Czarnoskóry M'bala M'bala, syn Kameruńczyka i Francuzki, zasłynął też z propagowania prowokacyjnego gestu zwanego odwróconą swastyką, tzw. quenelle, oraz negowania Holokaustu. Wielokrotnie skazywano go na kary i grzywny za szerzenie nienawiści rasowej i antysemityzmu.

Na początku września paryska prokuratura wszczęła śledztwo z tytułu „pochwały terroryzmu” po zamieszczeniu przez Dieudonne filmu wideo, w którym ironizuje on ze ścięcia głowy amerykańskiego dziennikarza Jamesa Foleya przez dżihadystyczną organizację zbrojną Państwo Islamskie (IS).

W innym nagraniu z 2010 r. Dieudonne wzywał do uwolnienia Jusufa Fofany, skazanego za zabicie we Francji Ilana Halimiego, młodego Żyda, który był więziony, torturowany, a w końcu został zabity w 2006 r. W związku z tą sprawą ma stawić się w sądzie w czwartek - pisze agencja AFP.

Z zimną krwią zabili 12 osób. Służby zidentyfikowały napastników z „Charlie Hebdo” [RELACJA]

Strzelanina w redakcji satyrycznego pisma „Charlie Hebdo” w Paryżu. Policja i prokuratura potwierdziła, że jest co najmniej 11 zabitych, w tym...

zobacz więcej

Ataki w Paryżu

W ubiegłotygodniowych atakach terrorystycznych, których sprawcy deklarowali przynależność do organizacji dżihadystycznych, zginęło w Paryżu 17 osób. W zeszłą środę w zamachu na redakcję „Charlie Hebdo” bracia Said i Cherif Kouachi zastrzelili 12 osób, w tym głównych rysowników pisma.

Dzień później powiązany z napastnikami Amedy Coulibaly zabił w Paryżu policjantkę, a w piątek wziął zakładników w sklepie z żywnością koszerną, zabijając cztery osoby. Terroryści zginęli w piątek podczas operacji sił specjalnych francuskiej policji.

Były to najtragiczniejsze w skutkach ataki we Francji od kilkudziesięciu lat.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej