RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Najstarszy prezydent w Europie zrezygnował. Giorgio Napolitano nie jest już prezydentem Włoch

Napolitano ma 89 lat i zrezygnował ze stanowiska jako najstarszy prezydent w Europie (fot. PAP/EPA/CIRO FUSCO)
Napolitano ma 89 lat i zrezygnował ze stanowiska jako najstarszy prezydent w Europie (fot. PAP/EPA/CIRO FUSCO)

Po dziewięciu latach z funkcji prezydenta Włoch zrezygnował Giorgio Napolitano. Swoją decyzję ogłosił w orędziu noworocznym, a w środę przekazał w tej sprawie oficjalny komunikat. Jak tłumaczy 89–latek, jest zbyt stary, by dłużej sprawować tę funkcję.

Prezydent Włoch szykuje się do dymisji? Niedługo skończy 90 lat

Tematem, który zdominował w weekend włoskie media, jest spodziewana dymisja prezydenta Giorgio Napolitano. Sędziwy szef państwa, który w czerwcu...

zobacz więcej

Choć we Włoszech prezydent pełni przede wszystkim funkcję reprezentacyjną, może także wetować ustawy oraz ma prawo rozwiązania parlamentu, nominowania premiera oraz ogłosić wcześniejsze wybory.

Napolitano sprawował swoją funkcję przez dziewięć lat. W tym czasie w kraju pięciokrotnie zmieniały się rządy i dwukrtonie przeprowadzono wybory. Teraz jego obowiązki przejmie przewodniczący parlamentu Pietro Grasso. Następca Napolitano musi zostać wybrany w ciągu 15 dni, a dokona tego parlament wraz zprzedstawicielami włoskich regionów.

Na razie nie ma zdecydowanego faworyta. Włoska prasa wśród kandydatów wymienia m.in. byłego premiera Romano Prodiego, szefa Banku Włoch Ignazio Visco oraz szefa resortu obrony Roberto Pinottiego.

Napolitano był najstarszym prezydentem w Europie. Wcześniej ten rekord również należał do prezydenta Włoch – gdy Sandro Partini rezygnował ze stanowiska w 1985 roku, miał 88 lat.

źródło:
Zobacz więcej