RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Skąd kontrowersje wokół Owsiaka? „Przestał utrzymywać, że jest osobą bez poglądów politycznych”

– Jerzy Owsiak przestał utrzymywać, że jest osobą bez poglądów politycznych i bardzo ostro wszedł w politykę wypowiedziami, które pokazywały, po której jest stronie. Jego wypowiedzi na temat Antoniego Macierewicza pokazują przeciw komu jest – powiedział publicysta Łukasz Warzecha w programie „Tomasz Lis na żywo” w TVP2.

„Jak długo będziemy słuchać bzdur, tak długo Orkiestra będzie chciała grać”

zobacz więcej

W programie zaproszeni goście, oprócz Warzechy także dziennikarka Dominika Wielowieyska, publicysta Tomasz Terlikowski i muzyk Zbigniew Hołdys rozmawiali o tym, dlaczego Jerzy Owsiak i Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy są tak ostro atakowani.

Zarzuty pod adresem finansów Jerzego Owsiaka

Warzecha wymienił dwa – według niego – uzasadnione powody. Po pierwsze to, że szef WOŚP „przestał utrzymywać, że jest osobą bez poglądów politycznych”. – Pokazał, po której jest stronie. Jego wypowiedzi między innymi na temat Antoniego Macierewicza pokazują przeciw komu jest – powiedział prawicowy publicysta.

Drugą przyczyną według Warzechy, były zarzuty pod adresem finansów Jerzego Owsiaka. – Pojawił się człowiek, niezwykle odważny, Piotr Wielgucki, który postanowił zbadać dokumenty finansowe fundacji Owsiaka oraz spółek z nią związanych. Wtedy z oskarżenia prywatnego Owsiaka znalazł się przed sądem i sąd ze zdecydowanej większości zarzutów go uniewinnił. W dodatku stwierdził, że wszystkie opisane przez Wielguckiego fakty były prawdziwe – wyjaśnił Warzecha.

Owsiak pozwał blogera, piszącego pod pseudonimem „MatkaKurka”, za teksty: „Jerzy Owsiak – król żebraków i łgarzy, złoty melon sekty WOŚP”, „Guru Owsiak w 11 lat wyjął 46 Złotych Melonów” oraz „Jerzy Owsiak, król żebraków i łgarzy pracuje na nowy tytuł – hiena cmentarna”. Sąd uniewinnił Piotra Wielguckiego od dwóch z trzech zarzutów.

teraz odtwarzane
„Obóz IV RP sam nie może stworzyć niczego pozytywnego”

Owsiak przegrał z blogerem. Sąd: internauta nie pomówił szefa WOŚP

Bloger wygrywa w pierwszej instancji z Jerzym Owsiakiem. Sąd uniewinnił Piotra Wielguckiego od dwóch z trzech zarzutów w procesie karnym o...

zobacz więcej

„Dane były prawdziwe, ale wnioski fałszywe”

Dominika Wielowieyska stwierdziła, że jeśli komuś nie podobają się polityczne poglądy Owsiaka, to może nie dawać na WOŚP. – Natomiast jeśli chodzi o finanse, to ta sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana. Każdy ma prawo wyciągnąć dowolne liczby i zinterpretować je w dowolny sposób. Te dane, które przedstawił bloger były prawdziwe, ale wnioski były fałszywe – powiedziała dziennikarka.

Wielowieyska wróciła także do sytuacji z czwartku, kiedy to podczas konferencji przed finałem WOŚP, z sali został wyprowadzony dziennikarz Michał Rachoń z Telewizji Republika. Rachoń spytał Owsiaka o powiązania jego spółki z Fundacją WOŚP. Szef WOŚP nie chciał odpowiadać na te pytania, tłumacząc, że jego firma, to jego prywatna sprawa. Dziennikarza poproszono o opuszczenie sali, ten odmówił.

Wielowieyska powiedziała, że jest bardzo krytyczna, że dziennikarz został wyprowadzony z konferencji. – Każdy dziennikarz ma prawo zadać pytanie o prywatne spółki Jerzego Owsiaka, ponieważ jest osobą publiczną i te spółki mają związek z jego działalnością fundacyjna. Jednak przedstawiacie fakty fałszywie – powiedziała.

– Fundamentalny problem obozu IV RP polega na tym, że sam nie może stworzyć niczego pozytywnego, takiej akcji, jaką stworzył Owsiak. Dlatego musicie atakować coś, co jest niezgodne z waszym światopoglądem – zwróciła się do Warzechy i Terlikowskiego.

teraz odtwarzane
„Pogłębiająca się bufonada Jerzego Owsiaka”

„Pogłębiająca się bufonada Jerzego Owsiaka”

Terlikowski stwierdził natomiast, że jednym z elementów, który się złożył na krytykę był fakt, że Owsiak rozważał opowiedzenie za legalną eutanazją w Polsce. – Co więcej połączył eutanazję ze zbieraniem pieniędzy na osoby starsze, co było dość dziwne – powiedział.

Drugim elementem – według Terlikowskiego – była „pogłębiająca się bufonada Jerzego Owsiaka”. – W swojej zbiórce korzysta z pieniędzy publicznych, więc podlega jak każda inna osoba krytyce. Natomiast Owsiak na każdą krytykę ostrą albo nieostrą odpowiada niezwykle emocjonalnie. Wyrzucając dziennikarzy, nazywając dziennikarzy żulikami, posługując się ochroniarzami do stosowania przemocy – wyliczał Terlikowski.

teraz odtwarzane
„Owsiak uruchomił akcję, która przerosła jego oczekiwania”

WOŚP zebrała ponad 36 mln zł. Wynik podobny do ubiegłorocznego

Ponad 36,2 mln zł zebrano podczas 23. finału WOŚP – poinformował w poniedziałek Jerzy Owsiak. Jest to kwota zadeklarowana; na konto fundacji...

zobacz więcej

„Uruchomili akcję, która przerosła ich oczekiwania”

– Oczekują ludzie od Owsiaka zachowań cierpliwych wobec chamstwa. To mi też się zdarza wyskoczyć na konferencji prasowej z agresywnym tekstem – powiedział Zbigniew Hołdys. – Konferencja prasowa służy udzielaniu informacji, które są istotne dla danego projektu – dodał.

Hołdys stwierdził, że w internecie ludzi, którzy źle piszą o Owsiaku jest garstka. – Po prostu robią jazgot, któremu nadają rozgłos media. Przecież to jest marginalna historia, na co wskazuje wynik zebranych przez WOŚP pieniędzy – powiedział.

Muzyk wyjaśnił, jak powstała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. – Jeden ze szpitali nie miał Płucoserca, nie miał jak operować dzieci. Jerzy Owsiak wraz z Walterem Chełstowskim zorganizowali w Telewizji Polskiej spontaniczną akcję nie wiedząc, że w ludziach drzemie taka potrzeba pomagania. Uruchomili akcję, która przerosła ich oczekiwania – tłumaczył Hołdys.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej