RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Polskie MiG-i już na Litwie. Będą pilnować nieba nad Bałtykiem

Na Litwę trafily cztery polskie MiG–i (fot. Wikipedia/CC)
Na Litwę trafily cztery polskie MiG–i (fot. Wikipedia/CC)

Cztery polskie samoloty MiG–29 z bazy w Mińsku Mazowieckim trafiły na litewskie lotnisko w Siualiai (Szawle). Myśliwce będą pełniły natowską misję w rejonie Morza Bałtyckiego – poinformowało litewskie Ministerstwo Obrony Narodowej.

O włos od kolizji z rosyjskim MiG-iem. Zimna krew uratowała pilota norweskiego myśliwca [WIDEO]

– Co do cholery? – rzucił norweski pilot, gdy 20 metrów od niego przeleciał bez ostrzeżenia rosyjski MiG-31. Do incydentu doszło pod koniec...

zobacz więcej

Głównym zadaniem polskich pilotów będzie monitorowanie sytuacji w przestrzeni powietrznej oraz wykonywanie misji rozpoznawczych. Na Litwie stacjonują już włoskie maszyny Eurofighter Typhoon. Polska misja zakończy się 30 kwietnia.

Państwa NATO regularnie pełnią dyżury nad państwami bałtyckimi. Litwa, Łotwa i Estonia nie posiadają bowiem własnych samolotów bojowych.

Od zeszłego roku obserwowana jest wzmożona aktywność rosyjskiego lotnictwa w Europie, zwłaszcza w regionie Morza Bałtyckiego. Piloci często wykonują ryzykowne manewry – przynajmniej dwukrotnie brak informacji o trasie lotu rosyjskich samolotów mógł być przyczyną kolizji z cywilnymi maszynami.

Tak było w połowie grudnia, gdy rosyjski ił wyłączył w pobliżu Danii urządzenia lokalizacyjne i zbliżył się do pasażerskiego samolotu linii SAS. Do podobnego przypadku doszło w marcu – wówczas wojskowy ił przeleciał zaledwie 90 metrów od samolotu lecącego z Kopenhagi do Rzymu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej