RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Unikalne filmy z niemieckich archiwów. Zobacz most w Tczewie z czasów okupacji

Na niemieckich nagraniach utrwalono mosty w Tczewie (fot. kadry z filmu)
Na niemieckich nagraniach utrwalono mosty w Tczewie (fot. kadry z filmu)

Unikalne filmy tczewskich mostów i Tczewa odnaleźli w niemieckich archiwach członkowie Dawnego Tczewa. Jak podaje Dziennik Bałtycki, w ocenie miłośników historii miasta to arcyciekawe odkrycie o dużej wartości. Po raz pierwszy natrafiono na niemieckie materiały wideo z czasów okupacji przedstawiające Tczew.

Wśród licznych nagrań krążących w sieci, wykonanych przez niemieckich operatorów towarzyszących oddziałom Wehrmachtu, dotychczas nie można było znaleźć nagrań przedstawiających Tczew.

Miłośnicy historii miasta wierzyli jednak, że takie filmy istnieją, ponieważ Niemcy z pewnością chcieli się pochwalić dokonaną w niezwykle szybkim tempie odbudową miejscowych mostów wysadzonych przez polskich saperów 1 września 1939 r.

Na nagraniach odnalezionych w niemieckich archiwach cyfrowych utrwalono między innymi półtorej minuty spaceru po moście w roku 1941, przejazd pociągu przez most kolejowy z widokiem na panoramę miasta. Jest też wyjątkowo cenne kolorowe nagranie z przejazdu po pierwszej wersji odbudowanego przez Niemców mostu.

.

zobacz więcej

Międzynarodowy Zabytek Inżynierii Budowlanej

Most drogowy w Tczewie został oddany do użytku w 1857 roku. Mierzył 837 metrów i był wtedy najdłuższym mostem w Europie. Z kolei most kolejowy powstał w latach 1888-1890.

1 września 1939 roku obydwa mosty zostały częściowo wysadzone przez żołnierzy Wojska Polskiego w obronie przed hitlerowskim atakiem. Niemcy odbudowali most kolejowy już w 1940 roku.

W 2004 roku Amerykańskie Stowarzyszenie Inżynierów Budownictwa uznało most drogowy nazwany Mostem Lisewskim w Tczewie za Międzynarodowy Zabytek Inżynierii Budowlanej.


Szwecja: 11-latka z Polski odkryła skarb liczący ponad 1000 lat

źródło:
Zobacz więcej