RAPORT

Wojna na Ukrainie

162 Polaków ewakuowanych z Donbasu do Charkowa. Kilkanaście osób zrezygnowało w ostatniej chwili

Ewakuowani z Donbasu Polacy zostali przewiezieni do Charkowa. Wiceminister spraw zagranicznych Konrad Pawlik poinformował, że są to 162 osoby, a MSZ spodziewa się dziś jeszcze około 20. Kilkunastu Polaków w ostatniej chwili zrezygnowało z ewakuacji.

MSW: Polacy z Donbasu zostaną ewakuowani między 12 a 31 stycznia

Ewakuacja Polaków z Donbasu jest planowana między 12 a 31 stycznia – poinformowała rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak. W związku z tym resort...

zobacz więcej

Wiceminister Pawlik, odpowiedzialny za politykę wschodnią, jest w Charkowie, gdzie nadzoruje operację. Podczas telekonferencji w siedzibie MSZ w Warszawie poinformował, że ewakuowani Polacy są w hotelach w Charkowie i mają zapewnioną opiekę konsularną.

Pracownicy resortu spraw zagranicznych, którzy specjalnie przyjechali na Ukrainę, będą wyrabiać im wizy i Karty Polaka. Po zakończeniu czynności konsularnych zacznie się transport ewakuowanych do kraju. Zdaniem wiceministra, nastąpi to w ciągu kilku najbliższych dni.


Konrad Pawlik podkreślił, że pracownicy MSZ współpracują przy ewakuacji z władzami ukraińskimi, a współpraca ta układa się bardzo dobrze.

Długa podróż

Pierwotnie mieszkający w Donbasie Polacy mieli wyjechać z ogarniętego konfliktem Donbasu jeszcze w grudniu zeszłego roku. Operację jednak wstrzymano, tłumacząc to m.in. fatalną pogodą oraz względami bezpieczeństwa. Według zapowiedzi MSW, ewakuacja miała być przeprowadzona między 12 a 31 stycznia.

Chęć wyjazdu z Donbasu zadeklarowało ok. 200 mieszkających tam Polaków.

MSW: pomożemy wszystkim Polakom z Donbasu

zobacz więcej

W ciągu ostatniej doby na wschodzie Ukrainy doszło do kilkunastu przypadków ostrzelania ukraińskich celów przez prorosyjskich separatystów. Zawarte porozumienia pokojowe nie są przestrzegane. Potwierdza to przebywająca w Donbasie misja Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Wstrzymanie ognia nie było przestrzegane przede wszystkim w rejonie portu lotniczego w Doniecku. 80 proc. incydentów zbrojnych miało miejsce właśnie w tym rejonie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej