RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Budził dobre uczucia”. „Odegrał ważną rolę w demokratycznej Polsce”. Prezydent i premier wspominają Oleksego

– Żegnam Józefa Oleksego serdeczną myślą, żegnam dobrą myślą, bo był człowiekiem, który budził dobre myśli, dobre skojarzenia i dobre uczucia. Sam był pozbawiony takiej ostrości, brutalności, która często w polityce występuje – powiedział prezydent Bronisław Komorowski, wspominając zmarłego w piątek byłego premiera i marszałka Sejmu Józefa Oleksego. Polityka SLD wspominała także premier Ewa Kopacz. Podkreśliła, że odegrał ważną rolę w demokratycznej Polsce.

Polityk SLD zmarł po długiej ciężkiej chorobie.

Prezydent przypomniał wizytę Józefa Oleksego w Pałacu Prezydenckim przy okazji uroczystości związanych z rocznicą wyborów 4 czerwca 1989 r. – 25. rocznicą polskiej wolności. Jak wspomniał, już wówczas widać było, że Józef Oleksy był człowiekiem chorym, walczył ze słabościami. – Pomyślałem sobie, że przecież także jest ważną cząstką tego 25-lecia i ciekawą częścią naszej historii – powiedział Bronisław Komorowski.

– Józef Oleksy był ważną postacią, która z jednej strony sama zmieniała rzeczywistość polską w ramach naszej polskiej wolności, a z drugiej strony sama sobą ilustrowała wielki proces przemiany, który dokonywał się w Polsce, dokonywał się w sercach, poglądach każdego Polaka, także ludzi polskiej lewicy – dodał.

– Dlatego dzisiaj żegnam go serdeczną myślą, żegnam go dobrą myślą, bo był człowiekiem, który budził dobre myśli, dobre skojarzenia, dobre uczucia. Sam był pozbawiony takiej ostrości, brutalności, która często w polityce występuje – zaznaczył prezydent.

„Oleksy odegrał ważną rolę w demokratycznej Polsce”

– Józef Oleksy odegrał ważną rolę w demokratycznej Polsce – tak byłego premiera, lidera SLD wspomina premier Ewa Kopacz.

Podkreśliła, że wiadomość o jego śmierci przyjęła ze smutkiem. Józef Oleksy odegrał ważną rolę w demokratycznej Polsce – tak byłego premiera, lidera SLD wspomina premier Ewa Kopacz. Podkreśliła, że wiadomość o jego śmierci przyjęła ze smutkiem.

„Ze smutkiem przyjęłam dziś wiadomość, że po długotrwałej walce z chorobą zmarł Józef Oleksy, były marszałek Sejmu, premier, minister spraw wewnętrznych, poseł. Odegrał on ważną rolę w demokratycznej Polsce” – napisała w piątek szefowa rządu.

Jak podkreśliła, Oleksy „pozostanie na zawsze w naszej pamięci”.

Józef Oleksy był szefem rządu w latach 1995-1996. Ustąpił ze stanowiska po oskarżeniu o działalność szpiegowską na rzecz Rosji pod pseudonimem „Olin”.

Sąd lustracyjny stwierdził, że w latach 1970-1978 był tajnym współpracownikiem wojskowego Agenturalnego Wywiadu Operacyjnego. W 2004 r. pełnił funkcję wicepremiera oraz ministra spraw wewnętrznych i administracji w rządzie Leszka Millera. Przez wiele lat był posłem na Sejm.


Nie żyje Józef Oleksy. Były premier i marszałek Sejmu
(fot. KPRM)
(fot. KPRM)

źródło:
Zobacz więcej