Podejrzany o szpiegostwo w aferze „Olina”, członek PZPR, marszałek Sejmu, premier wolnej Polski, który ustąpił ze stanowiska. Kariera polityczna Józefa Oleksego była pełna kontrowersji i zmian. Józef Oleksy zmarł w piątek nad ranem po długiej chorobie. Miał 68 lat. Podejrzany o szpiegostwo w aferze „Olina”, członek PZPR, marszałek Sejmu, premier wolnej Polski, który ustąpił ze stanowiska. Kariera polityczna Józefa Oleksego była pełna kontrowersji i zmian. Józef Oleksy zmarł w piątek nad ranem po długiej chorobie. Miał 68 lat. Pochodził z Sądecczyzny, uczył się w Niższym Seminarium Duchownym. Jego matka chciała, by został księdzem, ale wybrał inną drogą. <br/><br/> W latach 1969-1990 należał do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, później był jednym z założycieli powstałej na bazie PZPR Socjaldemokracji RP (m.in. zajmował funkcję przewodniczącego tego ugrupowania – od 28 stycznia 1996 do 6 grudnia 1997). <br/><br/>W roku 1999 przystąpił do SLD. W latach 1989-1991 sprawował mandat posła na Sejm kontraktowy z ramienia PZPR, następnie do 2005 posła na Sejm I, II, III i IV kadencji wybieranego z listy SLD w okręgu siedleckim. <br></br> W latach 1993-1995 pełnił funkcję marszałka Sejmu II kadencji. <br/><br/> Od 7 marca 1995 do 7 lutego 1996 zajmował stanowisko premiera. Pod koniec grudnia 1995 roku ówczesny szef MSW Andrzej Milczanowski oskarżył go z trybuny sejmowej o współpracę z rezydentami KGB w Polsce. Po wszczęciu przez prokuraturę wojskową śledztwa w tej sprawie, Oleksy podał się do dymisji. Śledztwo umorzono. Po prawie 10 latach były prezydent Lech Wałęsa publicznie przeprosił Oleksego. <br/> <hr/> <b><font color="#CC0000"><a href= " http://www.tvp.info/18371075/walesa-oleksy-nie-byl-agentem-publicznie-go-przepraszam"> Wałęsa: Oleksy nie był agentem, publicznie go przepraszam </font></a> </b> <hr/><b> Zaczął od porządków </b> </br></br> Oleksy na antenie TVP Info mówił o swoich pierwszych chwilach jako premier. Przyznał, że zaczął urzędowanie od porządków. – Przytłaczał mnie gabinet, który po pani Suchockiej był pełen obrazów smutnych holenderskich malarzy. Zmieniłem je na mojego ulubionego Józefa Rapackiego. To było moje pierwsze posunięcie jako premiera – opowiadał. – Po drugie usunąłem trzy komputery, które premier Pawlak z lubością pielęgnował jako inżynier elektronik. Uznałem, że skoro gabinet premiera ma do obsługi 50 osób, to gdybym wprowadzał jeszcze dane, byłoby to marnotrawieniem siły – dodał. <hr/> <b><font color="#CC0000"><a href= "http://www.tvp.info/16946878/informacje/polska/najpierw-zmienilem-obrazy-w-gabinecie-potem-pozbylem-sie-komputerow-pawlaka"> „Najpierw zmieniłem obrazy w gabinecie. Potem pozbyłem się komputerów Pawlaka” </font></a> </b> <hr/> Od stycznia do kwietnia 2004 Józef Oleksy zajmował stanowisko wicepremiera i ministra spraw wewnętrznych i administracji w rządzie Leszka Millera. Ponownie został wybrany na marszałka Sejmu IV kadencji 21 kwietnia 2004 po ustąpieniu Marka Borowskiego. Podał się do dymisji po niekorzystnym dla niego nieprawomocnym wyroku sądu lustracyjnego I instancji. 5 stycznia 2005 Sejm odwołał go z tej funkcji stosunkiem głosów 379 do 17 przy 48 wstrzymujących się. <br></br> <b> W europarlamencie </b> <br></br> Od maja do lipca 2004 był posłem do Parlamentu Europejskiego. W wyborach parlamentarnych w 2005 bezskutecznie kandydował do Senatu.Od 29 czerwca 2003 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego SLD, a 18 grudnia 2004 r. na III kongresie partii został wybrany na jej przewodniczącego, zastępując Krzysztofa Janika. Zrezygnował z tej funkcji 21 maja 2005. Od 29 marca 2007 r. do 1 lutego 2010 r. był bezpartyjny. 21 stycznia 2012 został powołany na przewodniczącego rady programowej SLD, a 28 kwietnia 2012 na V kongresie SLD został wybrany na wiceprzewodniczącego ugrupowania. <br></br> <b> Krytyczny wobec SLD </b> <br></br> Oleksy krytycznie też podchodził do niektórych pomysłów polityków SLD, np. do zakazu obecności krzyży w szkołach. <hr/> <b><font color="#CC0000"><a href= "http://www.tvp.info/1131409/informacje/polska/pisze-wspomnienia-kilka-osob-sie-obrazi"> "Piszę wspomnienia. Kilka osób się obrazi" </font></a> </b> <hr/> – Mój rodowód jest katolicki, ale obecnie nie jestem religijny. Mam jednak wiele wrażliwości na sprawy ludzkich oczekiwań, pragnień i nadziei, którym religia wychodzi naprzeciw. Dlatego zawsze byłem przeciwnikiem wojny z religią – powiedział Oleksy portalowi tvp.info w listopadzie 2011 roku.Oleksy pozytywnie odnosił się do postaci gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Uważał, że generał powinien zostać państwowo uhonorowany; bez względu na ogólny bilans i zawijasy historyczne, zasługuje na uznanie i uczczenie – mówił w 2013 roku. <hr/> <b><font color="#CC0000"><a href= "http://www.tvp.info/11717380/informacje/polska/panstwo-powinno-czcic-jaruzelskiego"> „Państwo powinno czcić Jaruzelskiego” </font></a> </b> <hr/> <b> Lifting i „bezy” Kwaśniewskiej </b> </br></br> Oleksy drwił również z operacji plastycznych Jolanty Kwaśniewskiej. Jego kąśliwe uwagi o liftingach pierwszej damy ujrzały światło dzienne wraz z aferą „taśm Guzowatego”. Były premier skomentował też program Kwaśniewskiej. „Siedzi wyfiokowana Jola i gada. Przez 15 minut uczy obywateli, jak jeść bezę. Że bezy nie można kroić nożem i widelcem, bo może trysnąć. Że trzeba zdjąć kapelusik od bezy – mówił. Oleksy postanowił potem pojednać się z Kwaśniewską, a prezydentowa wybaczyła mu kąśliwe komentarze. </br></br> W tych samym nagraniu były premier nazwał Wojciecha Olejniczaka narcyzem, a Jerzego Szmajdzińskiego bucem nadętym. Oleksy mówił też, że jest w świetnej formie. „Teraz ze mną na solo nie wygrasz. Ja bardzo dużo czytam, odświeżam umysł i kur... będę jak brzytwa” - mówił do Gudzowatego.Oleksy często pojawiał się też na antenie TVP Info. Był wielokrotnie gościem programu „Woronicza 17”. W jednym z ostatnich programów z jego udziałem były premier oceniał działania Marka Sawickiego i komentował sprawę rosyjskiego embarga na polską żywność. <hr/> <b><font color="#CC0000"><a href= "http://www.tvp.info/17498603/struzik-w-sejmie-polityka-odwolan-nowacka-opozycja-nie-ma-innych-mozliwosci"> Struzik: w Sejmie polityka odwołań. Nowacka: opozycja nie ma innych możliwości </font></a> </b> <hr/>