RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nałęcz o Oleksym: szedł przez życie dzielnie, do końca. Podkreślał potrzebę współdziałania

– Życie zaofiarowało Oleksemu najwyższe wzloty, ale też nie szczędziło mu upadków. Szedł przez to życie dzielnie, do końca – tak zmarłego Józefa Oleksego wspominał prof. Tomasz Nałęcz, doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego. – To jest naprawdę przykład człowieka, który bardzo dzielnie przyjmuje każdy cios na siebie i w każdej sytuacji stara się zachować pogodę ducha i widzieć jakąś nadzieję – dodał.

Nie żyje Józef Oleksy. Były premier zmarł po ciężkiej chorobie

W wieku 69 lat zmarł Józef Oleksy. Był premierem, marszałkiem sejmu, pełnił też funkcję przewodniczącego SLD.

zobacz więcej

– Nie było i nie ma na lewicy takiej osoby, która by tak bardzo jak Józef Oleksy podkreślała potrzebę współdziałania, potrzebę zaprzestania sporów, połączenia sił – ocenił Nałęcz.

Profesor Nałęcz odniósł się także do tzw. afery Olina (w 1995 roku Andrzej Milczanowski oskarżył z trybuny sejmowej urzędującego premiera Józefa Oleksego o współpracę z rezydentami KGB w Polsce). –To był fakt, który rzeczywiście dramatycznie odcisnął się na życiu Józefa Oleksego, jego rodziny, jego najbliższych – stwierdził Nałęcz.

– Pamiętam ten dramatyczny dzień, kiedy z trybuny sejmowej do blisko czterystu posłów padło to oskarżenie wobec Józefa Oleksego. Patrzyłem wtedy na jego twarz, był przecież premierem, słuchał słów swojego ministra. Myślę, że już bardziej dramatycznego momentu jak tamto posiedzenie w życiu nie przeżyję. To był super huragan, który uderzył w Józefa Oleksego – wspominał Nałęcz.

Józef Oleksy zmarł w piątek rano w wieku 68 lat – podała TVP Info. Był premierem, marszałkiem Sejmu, pełnił też funkcję przewodniczącego SLD.

źródło:
Zobacz więcej