RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Potrafił dogadać się z każdym, od prawa do lewa”, „będzie nam go brakować”

– Nieraz bywało, że znajdowałem się w sporze z Józefem Oleksym, ale jest parę ważnych powodów, dla których będzie nam go na scenie politycznej bardzo brakować – powiedział Ryszard Bugaj (Unia Pracy), działacz opozycji w okresie PRL i uczestnik obrad Okrągłego Stołu. – Był człowiekiem kompromisu, potrafił dogadać się z każdym, od prawa do lewa – podkreślała Aleksandra Jakubowska rzeczniczka w rządzie Oleksego. Politycy wszystkich opcji wspominali w TVP Info Józefa Oleksego, który zmarł w piątek w Warszawie.

– Przede wszystkim przejmujący jest dla mnie ten dramat człowieka, kiedy tak heroicznie walczył z rakiem. Wszyscy mieliśmy nadzieję, że wyjdzie z tego, że sobie poradzi – mówił w TVP Info doradca prezydenta RP Henryk Wujec, działacz opozycji w czasach PRL.

Według Wujca Józef Oleksy wielokrotnie był zwolennikiem szukania drogi dialogu. Poprzez Okrągły Stół, poprzez przemiany reformatorskie od 1989 roku. – To był taki sygnał, że po tamtej stronie są ludzie, którzy gotowi są zmienić swoje postępowanie, którzy gotowi są szukać porozumienia z „Solidarnością” – komentował Wujec.

teraz odtwarzane
„Dramat człowieka, który heroicznie walczył z rakiem”

Nałęcz o Oleksym: szedł przez życie dzielnie, do końca. Podkreślał potrzebę współdziałania

– Życie zaofiarowało Oleksemu najwyższe wzloty, ale też nie szczędziło mu upadków. Szedł przez to życie dzielnie, do końca – tak Józefa Oleksego...

zobacz więcej

Bugaj: na scenie politycznej będzie nam bardzo brakować Oleksego

– Ja jestem z drugiej strony w sensie politycznych podziałów i nieraz bywało, że znajdowałem się w sporze z Józefem Oleksym, ale miałem też z nim dosyć osobiste kontakty. I myślę, że jest parę ważnych powodów, dla których będzie nam go na scenie politycznej bardzo brakować – powiedział Ryszard Bugaj (Unia Pracy), działacz opozycji w okresie PRL i uczestnik obrad Okrągłego Stołu.

W ocenie Bugaja, Józef Oleksy miał kilka cech bardzo ważnych w życiu publicznym. – Po pierwsze był człowiekiem bardzo inteligentnym, potrafił się odnaleźć w różnych sytuacjach. Po drugie – był niepamiętliwy. Był taki moment w jego biografii, kiedy – bez agresji chyba – trochę mu dokuczałem i spostrzegłem potem, że on przechodzi nad tym do porządku. To się zdarza rzadko i to trzeba docenić. No i w końcu był człowiekiem bardzo otwartym na sytuacje, na różne idee, na różnych ludzi – wspominał na antenie TVP Info.

– Każdą z tych cech pojedynczo posiadało wielu ludzi na scenie politycznej, ale wszystkie – chyba tylko Józef Oleksy – dodał Ryszard Bugaj.

teraz odtwarzane
Bugaj: będzie nam bardzo brakować Oleksego

Nie żyje Józef Oleksy. Były premier zmarł po ciężkiej chorobie

W wieku 69 lat zmarł Józef Oleksy. Był premierem, marszałkiem sejmu, pełnił też funkcję przewodniczącego SLD.

zobacz więcej

Jakubowska: tracimy dobrego człowieka

Szczególnie ciepło Józefa Oleksego wspominają jego koledzy z Lewicy.

– Tracimy dobrego człowieka, jestem bardzo przygnębiona tą wiadomością. Spodziewałam się, że Józefowi Oleksemu nie uda się wygrać tej walki, widziałam jak postępuje choroba. Ale będę go zawsze pamiętała jako człowieka bardzo dobrego, dobrodusznego, ze swoimi humorami, wadami i zaletami – mówiła Aleksandra Jakubowska.

„Zostanie Józefem Oleksym w naszej pamięci bez względu na to, jak ważne funkcje pełnił”

– Jedna z moich pierwszy scen z Józefem Oleksym, to jak zaprosił mnie do Sejmu, kiedy miał zostać premierem i chciał mi zaproponować stanowisko rzecznika rządu – wspominała Jakubowska.

– Weszłam do gabinetu marszałkowskiego, bo wtedy był marszałkiem Sejmu, i miał złożyć rezygnację (z tej funkcji – red.). Siedział tam Aleksander Kwaśniewski. I Józef mówi: „ale co będzie, jeśli ja złożę rezygnację, a nie wybiorą mnie premierem?” Wtedy Kwaśniewski powiedział: „Ale zostaniesz Józefem Oleksym, zawsze”. I zostanie Józefem Oleksym w naszej pamięci bez względu na to, jak ważne funkcje państwie pełnił – powiedziała była rzeczniczka rządu.

teraz odtwarzane
Gawkowski o Oleksym: „Był osobą, która w historii Polski zapisała się pozytywnie”

„ Pozostanie w mojej pamięci jako osoba, która budowała tożsamość lewicy”

– Jeszcze kilka dni przed świętami miałem okazję rozmawiać na żywo z premierem i wiem jak źle się czuł, ale jaką radością do ostatnich dni epatował i jak wiele serca oddawał całej lewicy w trosce o nią – mówił w rozmowie z TVP Info sekretarz generalny SLD Krzysztof Gawkowski.

– Kiedy w 2000 roku zapisywałem się do partii jedną z osób, która wtedy stanęła na mojej drodze, był Józef Oleksy i powiedział: „pewnie wiele lat będziemy współpracowali, ale przyjdzie i czas rozstania – bo tak jest w polityce”. Te słowa zawsze kojarzyły mi się z rozstaniem z partią polityczną, ale nadszedł czas, kiedy Józef Oleksy przeniósł się na drugą stronę – wspominał Józefa Oleksego Krzysztof Gawkowski.

–Pozostanie w mojej pamięci jako osoba, która bez wątpienia budowała tożsamość lewicy w Polsce, SLD. Był osobą, która w historii Polski zapisała się pozytywnie – bez wątpienia – dodał.

„To po prostu był dobry człowiek”

– Józef Oleksy był moim przyjacielem. Poznałem go jeszcze jako student. To po prostu był dobry człowiek. Bardzo lubiący kulturalną polemikę, również z ludźmi, którzy się z nim nie zgadzali – wspominał w TVP Info Ryszard Kalisz (SLD).

– On kochał zwykłych ludzi, chciał pomagać każdemu. Będzie mi go bardzo brakowało, bo zawsze w trudnych chwilach dawał mi wsparcie. I był człowiekiem niezwykle mądrym. Wszyscy straciliśmy wielkiego człowieka – dodał.

teraz odtwarzane
Kalisz o Olekym: to po prostu był dobry człowiek

źródło:
Zobacz więcej