Jesteś transseksualistą? W Rosji nie dostaniesz... prawa jazdy

W Rosji trudniej będzie zostać kierowcą (fot. flickr.com/joda317)

Nowe przepisy kodeksu drogowego w Rosji. Prawa jazdy nie uzyskają tam osoby z zaburzeniami seksualnymi. Dotyczy to m.in. transseksualistów, ale też ekshibicjonistów i podglądaczy. Rząd twierdzi, że ma to zmniejszyć liczbę wypadków drogowych – donosi BBC News.

Pokonał na rowerze 120 tys. km, zginął w Rosji przez pijanego kierowcę

W ciągu ostatnich kilkunastu lat pokonał na rowerze 120 tysięcy kilometrów i odwiedził ponad 60 krajów. Niestety, w Rosji zakończył swoją podroż....

zobacz więcej

Władze stwierdziły, że w Rosji dochodzi do zbyt wielkiej liczby wypadków i trzeba coś z tym zrobić. Postanowiono zatem zaostrzyć badania lekarskie dla przyszłych kierowców. Na liście „zaburzeń”, wykluczających zdanie egzaminu na prawo jazdy, są też m.in. kleptomania i uzależnienie od hazardu.

Geje oburzeni

Ale nowe przepisy wzbudziły protesty obrońców praw człowieka, ale też rosyjskich psychiatrów. Oburzenie wyraziły też stowarzyszenia gejowskie. Przypomina się też, że od 2013 roku „promowanie niezgodnego z tradycją stylu życia jest nielegalne”.

Psychiatrzy zwracają uwagę, że nowe przepisy mogą zniechęcić chorych do korzystania z ich terapii, z uwagi na obawę przed utratą prawa jazdy. Obrońcy praw człowieka zwrócili się do Trybunału Konstytucyjnego z pytanie, czy nowe prawo nie narusza konstytucji.


Dyplomacja samochodowa. Litewskim kierowcom trudniej wjechać do Rosji

źródło:
Zobacz więcej