RAPORT

Wojna na Ukrainie

Al-Kaida szykuje ataki na „kluczowe cele” na Zachodzie. Możliwe „straty w ludziach na dużą skalę”

Europa boi się kolejnych ataków (fot. PAP/EPA/YOAN VALAT)
Europa boi się kolejnych ataków (fot. PAP/EPA/YOAN VALAT)

Ataki, mające spowodować masowe ofiary w ludziach na Zachodzie, przygotowują bojownicy Al-Kaidy w Syrii. – Najprawdopodobniej chodzi o ataki na systemy transportowe lub tzw. kluczowe cele – ostrzegł szef brytyjskiego kontrwywiadu MI5 Andrew Parker.

MI5 chciał zwerbować zabójcę żołnierza?

Brytyjski kontrwywiad MI5 próbował zwerbować jednego ze sprawców środowego zabójstwa brytyjskiego żołnierza, Michaela Adebolajo – powiedział w...

zobacz więcej

Nazajutrz po ataku terrorystów na francuski tygodnik satyryczny „Charlie Hebdo” w Paryżu, w wyniku którego 12 osób zginęło, szef brytyjskiego kontrwywiadu ostrzegł, że atak w Wielkiej Brytanii jest bardzo prawdopodobny.

Szykują ataki?

– Grupa terrorystów z Al-Kaidy w Syrii planuje masowe ataki przeciwko Zachodowi - powiedział Parker w siedzibie MI5 w Londynie. Agencja Reutera zwraca uwagę, że szef kontrwywiadu niezwykle rzadko się wypowiada się publicznie; jego ostatnie wystąpienie miało miejsce w październiku 2013 roku. Czwartkowe przemówienie było jednak planowane jeszcze przed atakiem w Paryżu.

Szef MI5 zaznaczył, że wytrawni bojownicy Al-Kaidy w Syrii mają na celu „spowodować straty w ludziach na dużą skalę, często atakując systemy transportowe lub tzw. kluczowe cele” na Zachodzie.

Płonne nadzieje?

Wydaje się - jak wskazuje Reuters - że po zabiciu szefa Al-Kaidy Osamy bin Ladena, przez amerykańskie siły specjalne w Pakistanie w 2011 r., zagrożenie dla Zachodu ze strony tej siatki terrorystycznej zmalało na przestrzeni ostatnich lat.


„Nieopisana rzeź”. Tak wyglądało wnętrze redakcji „Charlie Hebdo” po ataku
Ale - jak pisze dalej Reuters - służby wywiadowcze w Stanach Zjednoczonych i Europie są zaniepokojone, że w targanej wojną Syrii pojawili się bojownicy Al-Kaidy z Pakistanu. Niektórzy analitycy wywiadu twierdzą, że może to być elementem spisku mającego na celu przygotowanie poważnego ataku na Zachodzie.

Poważne ostrzeżenie z ust jednego z najbardziej wpływowych szefów wywiadów na Zachodzie odzwierciedla - jak zaznacza Reuters - rosnące zaniepokojenie wśród zachodnich przywódców politycznych i ich arabskich sojuszników w sprawie zagrożenia ze strony różnych grup bojowników w Syrii i Iraku.

Podróż ekstremistów

Szef MI5 poinformował, że do Syrii podróżowało około 600 brytyjskich ekstremistów. Wielu z nich przyłączyło się do dżihadystycznej organizacji zbrojnej Państwo Islamskie, która przejęła kontrolę nad znacznymi terenami w Syrii i Iraku i ustanowiła tam kalifat.


Wlk. Brytania: MI5 ma nowego szefa
– Mamy do czynienia z bardzo poważnym poziomem zagrożenia, które jest trudne do zwalczania - powiedział Parker, który zdecydowanie opowiedział się za większymi uprawnieniami służb w kwestii nadzoru komunikowania się terrorystów w internecie. Podkreślił, że służby bezpieczeństwa potrzebują dostępu do takiej komunikacji.

Ważne serwisy

Serwisy społecznościowe takie jak Twitter i Facebook są tak ważne dla bojowników, że firmy internetowe powinny dać służbom bezpieczeństwa większy dostęp do ich sieci - mówił w zeszłym roku szef brytyjskiej agencji wywiadu elektronicznego GCHQ Robert Hannigan.
fot.  	PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA
fot. PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej