Raport

Epidemia koronawirusa

Świat po zamachu w Paryżu: „Podli tchórze”, „To odrażająca zbrodnia”

Kolejni światowi przywódcy wyrażają solidarność z Francją po środowym zamachu terrorystycznym w siedzibie redakcji czasopisma „Charlie Hebdo”. Masakrę potępili już m.in. premier Wielkiej Brytanii David Cameron, kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Z zimną krwią zabili 12 osób. Służby zidentyfikowały napastników z „Charlie Hebdo” [RELACJA]

Strzelanina w redakcji satyrycznego pisma „Charlie Hebdo” w Paryżu. Policja i prokuratura potwierdziła, że jest co najmniej 11 zabitych, w tym...

zobacz więcej

– Ten odrażający akt nie jest wyłącznie zamachem na życia obywateli Francji i ich bezpieczeństwo. To także atak na wolność słowa i prasy, podstawowe elementy naszej wolnej, demokratycznej kultury. To nie może być w żaden sposób uzasadnione – ogłosiła Angela Merkel.

Zamach potępił także premier Wielkiej Brytanii David Cameron. „Morderstwa w Paryżu są odrażające. Jednoczymy się z Francuzami w walce przeciwko terrorowi i obronie wolności prasy” – napisał na Twitterze wkrótce po zamachu.Solidarność z Francją zadeklarował także szef NATO Jens Stoltenberg.

Oświadczenie w sprawie zamachu wydał także Biały Dom. – Łączymy się w bólu z rodzinami zabitych i rannych w tym ataku. Jesteśmy gotowi blisko współpracować z Francuzami w celu ustalenie okoliczności zamachu – powiedział rzecznik Białego Domu Josh Earnest.– Jestem w głębokim szoku po brutalnym i nieludzkim zamachu na redakcję „Charlie Hebdo”. To barbarzyństwo, które porusza wszystkich ludzi – powiedział z kolei szef Komisji Europejskiej Jean Claude Juncker.

W środę w zamachu na redakcję paryskiego pisma satyrycznego „Charlie Hebdo” zginęło co najmniej 12 osób. Nieznani napastnicy wpadli około południa do siedziby magazynu i otworzyli ogień z karabinów. Są poszukiwani przez policję.

„CH” jest znane z kontrowersyjnych karykatur. Wielokrotnie narażał się muzułmanom za publikowanie satyrycznych rysunków islamskich duchownych, a nawet samego Mahometa.

źródło:

Zobacz więcej