RAPORT

Demaskujemy fake newsy

„Dziewczyny nie powinny być bite nawet kwiatem”. Piękny eksperyment włoskiego dziennikarza [WIDEO]

W eksperymencie wzięli udział przypadkowi chłopcy (fot. youtube/Fanpage.it)

Najpierw mieli powiedzieć dziewczynie komplement, okazać uczucie i zrobić śmieszną minę. To było łatwe. Ale kiedy poproszono chłopców o uderzenie dziewczynki – wszyscy stanowczo odmówili, a przytaczane przez nich argumenty świadczą o tym, że dorośli mogą się od dzieci wiele nauczyć. Eksperyment społeczny przeprowadził włoski dziennikarz Luca Lavaron. Jest częścią kampanii przeciwko przemocy domowej.

Pani bije pana. Nowe oblicze przemocy domowej

Kiedy mówi się o przemocy w rodzinie, zwykle słyszy się o kłopotach kobiet. Ale okazuje się, że dostaje się także mężczyznom. Niestety rzadko jest...

zobacz więcej

Film zaczyna się od przedstawienia kilku przypadkowo napotkanych na ulicy chłopców. Mają od 7 do 11 lat.

Następnie każdy z nich zostaje zapoznany z nieznajomą, 11-letnią Martiną. Wszyscy chłopcy są wyraźnie zawstydzeni. Głos zza kadru pyta „co ci się w niej podoba?”. „Oczy”, „Włosy”, „Buty i ręce”, „Wszystko" „Jesteś ładną dziewczyną” – odpowiadają.

Kolejne polecenie, które pada zza kamery brzmi: „Okaż jej uczucie”. Chłopcy denerwują się jeszcze bardziej, ale każdy z nich wykonuje zadanie. Głaszczą ramię, włosy lub policzek dziewczynki. „Zrób dla niej zabawną minę” – proponuje włoski dziennikarz. Z tym chłopcy nie mieli najmniejszego problemu.

Dom zły – rośnie liczba osób dotkniętych przemocą domową

Dramatycznie rośnie liczba ofiar przemocy domowej. Tylko w tym półroczu policjanci założyli o 42 proc. niebieskich kart więcej niż w analogicznym...

zobacz więcej

„A teraz ... uderz ją!”

Wreszcie głos zza kadru mówi: „A teraz ... uderz ją!”. Tym razem chłopcy nie są już zakłopotani – wszyscy są w szoku. U niektórych można dopatrzyć się napływających do oczu łez. Kamerzysta powtarza polecenie: „Uderz ją, no dalej!” Następnie każdy z chłopców patrzy prosto w kamerę i stanowczo mówi: „nie”.

Zza kamery pada pytanie: „Dlaczego?” Każdy z chłopców udzieli odpowiedzi godnej znalezienia się na plakacie kampanii przeciwko przemocy domowej. „Dlaczego? Bo ona jest dziewczyną, nie mogę tego zrobić” – mówi jeden.

Każda kolejna odpowiedź młodych chłopców chwyta za serce: „Nie powinieneś uderzyć dziewczyny, nie chcę jej skrzywdzić”. „Jestem przeciwko przemocy”. „Jezus nie chciałby, byśmy kogokolwiek bili”.

„Dziewczyny nie powinny być bite, nawet kwiatem”

Jeden z najstarszych chłopców opowiada dziennikarzowi: „Po pierwsze nie mogę jej uderzyć, ponieważ jest piękna – i jest kobietą. Jak to się mówi, dziewczyny nie powinny być bite, nawet kwiatem”.

Klip kończy jeden z młodszych chłopców, który patrzy bezpośrednio w kamerę i mówi: „Dlaczego? Bo jestem człowiekiem!”. Na koniec nagrania autorzy umieścili dający do myślenia napis końcowy: „W świecie dzieci kobiety nie byłyby bite”.

Zobacz nagranie:

źródło:
Zobacz więcej