RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Zamknięte przychodnie, zdezorientowani pacjenci. Jak wygląda sytuacja w Waszej okolicy?

„U nas obie przychodnie są nieczynne, a w szpitalu wielkie kolejki” – takie zgłoszenia płyną od Was na platformę Twoje Info. W wielu miejscach lekarze ogólni nie przystąpili nadal do pracy, a przychodnie pozostają zamknięte. Zdezorientowani pacjenci nie wiedzą, gdzie szukać pomocy. A jak jest w Waszej okolicy? Czekamy na sygnały od Was.

Spór pomiędzy ministerstwem zdrowia a lekarzami z Porozumienia Zielonogórskiego trwa, porozumienia brak. Obie strony zapewniają, że chcą rozwiązać problem, ale tymczasem cierpią pacjenci. O trudnościach, na które natrafiacie w swoich miejscach zamieszkania, informujecie nas na platformie Twoje Info.

Łódzcy lekarze w akcie solidarności z PZ wypowiedzą umowy z NFZ?

Część lekarzy z regionu łódzkiego, którzy podpisali już umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, chce w poniedziałek złożyć wypowiedzenia tych umów....

zobacz więcej

„Nie ma gdzie się leczyć”

„U nas w Ząbkowicach Śląskich obie przychodnie są nieczynne, nie ma gdzie się leczyć, a w szpitalu wielkie kolejki” – napisał do nas zdenerwowany widz.

– Kończą mi się leki na padaczkę, zadzwoniłam dzisiaj do przychodni w Szymkach, ale pielęgniarka kazał mi dzwonić w środę, bo dzisiaj lekarzy nie ma i nie ma kto wypisać mi recepty – taki zgłoszenie otrzymaliśmy od Grażyny z miejscowości Jałuszka w gm. Michałowo.

„W powiecie żarskim na 99 tysięcy 800 ludzi otwarta jest jedna przychodnia. Ludzie ponad 80- letni mają po 40 km do szpitala” taka z kolei informację przysłała do nas Bożena.

Oburzony sytuacją w przychodniach jest też Piotr, który pisze: „Praszka woj opolskie: 2 ośrodki zdrowia nieczynne. Ludziom kończą się leki, a chorzy nie mają gdzie iść. Skandal”.

„Lubuskie: Żaden lekarz nie przyjmuje trzeba liczyć tylko na szpital. To skandal” – zawiadamia Alina.


Wozem strażackim do przychodni. Gminy spieszą z pomocą pacjentom
Z kolei Małgorzata z Nowej Soli napisała: „właśnie wróciłam z Przychodni Medicus w Nowej Soli, gdzie mieści się prywatny, powtarzam prywatny, wydzierżawiony w tamtejsze przychodni, gabinet rehabilitacji. Miałam od dziś rozpocząć rehabilitację i okazało się, że pani doktor wydzierżawiająca prywatny gabinet osobom niezwiązanym z NFZ nie pozwoliła prywatnym rehabilitantom otwierać gabinetu!".

Na problem innego rodzaju niż zamknięte drzwi przychodni zwraca uwagę Janusz: „W Rybniku w szpitalu w POZ wypisują recepty na 100 procent z braku druku”.

Owsiak: resort zdrowia powinien już w maju przygotowywać się do sytuacji w grudniu

– W 2015 roku mamy problem. I on jest już tak nabrzmiały, że jeśli nie zaczniemy o nim mówić dziś, czy jutro, to za rok będzie dwa razy większy. I...

zobacz więcej

„Skandal”

„Jastrzębie-Zdrój: prawie 90-tysieczne miasto – 3 przychodnie otwarte, a 16 przychodni zamkniętych. Najgorsza sytuacja w rejonie” – donosi Bogusława.

„W przychodni POZ w Wolicy gm. Chęciny też jest skandal, ponieważ rejestracja jest od godziny 7 i dzwoniąc o tej godzinie dowiemy się, że nie ma już miejsca, ponieważ lekarz przyjmuje tylko 10 osób. Nawet z gorączka sięgającą ponad 39 stopni nie dostałem się do lekarza” – napisał Mateusz.

„Piszę z województwa małopolskiego, a dokładnie z Nowego targu. Lekarze nie przyjmują w przychodniach, mieli to robić w szpitalu, a w szpitalu nic nie wiedzą i wyganiają ludzi” – to kolejny oburzony głos widza w sprawie problemów w służbie zdrowia.


Lekarze grożą ogólnopolskim strajkiem. Poparli protest Porozumienia Zielonogórskiego
– Poszłam do przychodni w Częstochowie, panie w rejestracji siedzą, ale lekarzy nie ma. Kiedy zapytałam skąd mam wziąć receptę, powiedziały, że trzeba było przewidzieć taka sytuację, oszczędzać i sobie po listku leków zostawić – taka przykra sytuacja spotkała Zofię.

„U nas jest tak: przychodnie odsyłają do szpitali i na SOR. Są przychodnie otwarte i nie przyjmują”- o sytuacji w Olsztynie informuje Kamil.

„Czy to nie jest chore?”

Od internauty o pseudonimie Elektryk otrzymaliśmy informacje o sytuacji w Limanowej: „wszystkie cztery przychodnie POZ są nieczynne. 15 tysięczne miasto nie ma dostępu do leczenia. Czy to nie jest chore?”.

„Mieszkam w Gliwicach, u nas jest tragedia, znajomi nie mają dokąd iść z dzieckiem chorym. Nasza przychodnia jest zamknięta, nie ma jak odebrać karty dziecka, żeby iść gdzie indziej, a tam gdzie przyjmują kolejki” tak problemy z dostaniem się do lekarza opisała Agnieszka.

„Żaden lekarz nie zostawia swoich pacjentów samych sobie"

„Skandal w Brodach, w powiecie żarskim. Przychodnia zamknięta, ludzie mają do szpitala na SOR po 50 km. Nie ma nikogo, kto by dokumentację medyczną wydał. Żaden lekarz, podkreślam lekarz, nie zostawia swoich pacjentów samych sobie”- czytamy w mailu wysłanym na platformę Twoje Info.

„Mój lekarz, mimo niepodpisania kontraktu z NFZ przyjmowała pacjentów! Było sporo ludzi, nikt nie odszedł z kwitkiem. Na drzwiach wisiała tylko naklejka PROTEST” – relacjonuje Rita z Wodzisławia Śląskiego.

„Jestem mieszkańcem miasta powiatowego jakim jest Dzierżoniów (woj. dolnośląskie). W mieście liczącym 28 tys. mieszkańców działa jedynie jedna przychodnia POZ. Pozostałe przychodne nie zostały otwarte w dniu dzisiejszym. Pacjentów przyjmuje izba przyjęć. W związku z tym wydarzeniem, że utrudniono mi kontakt z moim lekarzem (choruję na cukrzycę typu I) została zawiadomiona Prokuratura Rejonowa w Dzierżoniowie o popełnieniu przestępstwa przez pana Ministra Zdrowia Bartosza Arłukowicza. Wniosku złożonym mowa jest o nie dopełnieniu obowiązków wynikających z Konstytucji RP, oraz przestępstwie wynikającym z KPK” – informuje Łukasz.

Jeśli nie udało Wam się dostać do lekarza rodzinnego lub odbiliście się od drzwi zamkniętej przychodni – dajcie nam znać. Piszcie na twoje@tvp.info lub dzwońcie i ślijcie SMS-y na nr 601 600 100. Czekamy także na zdjęcia z przychodni zdrowia.


Lekarze grożą ogólnopolskim strajkiem. Wspólnie wystąpili przeciwko ministrowi zdrowia
banner

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej