Drogocenny skarb odnaleziony w Wielkiej Brytanii. 5 tys. monet w wiaderku na polu

Monety trafiły do British Museum (fot. Weekend Wanderers Detecting Club/BBC)

To jedno z największych takich odkryć w Wielkiej Brytanii. Poszukiwacze skarbów odnaleźli w zagrzebanym pod ziemią ołowianym wiaderku 5 tys. monet z XI wieku.

Szwecja: 11-latka z Polski odkryła skarb liczący ponad 1000 lat

Niewielka, złota tabliczka z X wieku, wybita z okazji pogrzebu króla Haralda Sinozębego, wywołała prawdziwą sensację w Szwecji. Najbardziej...

zobacz więcej

Odkrycia dokonali pod miejscowością Aylesbury członkowie Weekend Wanderers Detecting Club. Skarb trafił już do British Museum, gdzie specjaliści zajmą się opisaniem i konserwacją monet.

– To był najbardziej ekscytujący dzień naszego życia – relacjonują odkrywcy. – Bez wątpienia jest to największe znalezisko w 25-letniej historii naszego klubu – dodają. Według nich monety, choć zagrzebane w ziemi od setek lat, wyglądały tak, jakby zostały dopiero co wybite.

To odkrycie jest jednym z największych znalezisk tego typu w Wielkiej Brytanii. Za najcenniejsze uznaje się wykrycie pod ziemią zbioru skarbów z VII wieku, którego dokonał w 2009 roku archeolog amator Terry Herbert. Łączna wartość 1,6 tys. znalezionych wówczas przedmiotów, w tym krzyży, hełmów i napierśników, wyniosła ok. 3,3 mln funtów.

źródło:
Zobacz więcej