RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Samorządy wydały 50 mln zł więcej na trzynastki niż w 2013 roku

Trzynastka to 8,5 proc. pełnego wynagrodzenia otrzymanego za cały 2014 r. (fot. sxc/mainrc)
Trzynastka to 8,5 proc. pełnego wynagrodzenia otrzymanego za cały 2014 r. (fot. sxc/mainrc)

Dodatkowe wynagrodzenia roczne rosną w lawinowym tempie – donosi „Dziennik Gazeta Prawna”. Z danych resortu finansów wynika, że w tym roku na trzynastki w samorządach wydano o ok. 50 mln zł więcej niż w 2013 r.

Niepełnosprawni: wracają zasiłki, wzrastają świadczenia

Od 1 maja wyższe zasiłki dla opiekunów niepełnosprawnych dzieci. Sejm przyjął ustawę dotyczącą rodziców rezygnujących z pracy na rzecz opieki nad...

zobacz więcej

W sumie do pracowników samorządowych trafiło w ten sposób 3,9 mld zł. W pozostałych instytucjach publicznych, w tym ministerstwach i urzędach wojewódzkich, wypłaty wyniosły łącznie 1,219 mld zł.

Zdaniem ekspertów kolejne rekordy padną w I kwartale 2015 r., kiedy szefowie wypłacą dodatkowe wynagrodzenie za 2014 r. Powody coraz większych wydatków na ten cel są co najmniej dwa: wzrost zatrudnienia (głównie w samorządach), a także automatyczne podwyższanie nagród i dodatków stażowych.

W parlamencie bez oszczędności. Wzrosną koszty utrzymania obu izb i kancelarii prezydenta i premiera

Ponad 40 mln zł na odprawy, 16,6 mln zł na nowe biura z przejściem podziemnym, a także 11,3 mln zł na odznaczenia i ordery to tylko niewielka...

zobacz więcej

Rząd powinien zlikwidować trzynastki?

Urzędy muszą wypłacać te pieniądze, bo dodatkowe wynagrodzenia roczne przysługuje każdemu, kto przepracował co najmniej sześć miesięcy w danym roku kalendarzowym. Trzynastka to nic innego jak 8,5 proc. pełnego wynagrodzenia otrzymanego za cały 2014 r.

Eksperci uważają, że rząd powinien zlikwidować to świadczenie. „Nie ma sensu, aby system motywacyjny opierał się na stałych dodatkach” – mówi dr Stefan Płażek, adwokat z Katedry Prawa Samorządu Terytorialnego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej