RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Podpalił dom, zabijając żonę i czworo dzieci? Biegli: podejrzany był i jest poczytalny

Wkrótce do sądu powinien trafić akt oskarżenia ws. Dariusza P.
Wkrótce do sądu powinien trafić akt oskarżenia ws. Dariusza P.

Dariusz P., podejrzany o podpalenie domu w Jastrzębiu Zdroju i zabicie w ten sposób pięciorga członków najbliższej rodziny, jest i był w chwili przestępstwa poczytalny - orzekli biegli po przeprowadzonej obserwacji psychiatrycznej. Ich pisemną opinię otrzymała we wtorek gliwicka prokuratura.

Groził sobie w SMS-ach; podejrzany o podpalenie rodziny mataczył w śledztwie

zobacz więcej

– Z opinii biegłych wynika, że podejrzany był i jest zdrowym człowiekiem – powiedział rzecznik prokuratury Michał Szułczyński.

W pożarze, do którego doszło w maju ubiegłego roku, zginęła żona Dariusza P. i czworo ich dzieci. Uznanie Dariusza P. za poczytalnego oznacza, że mężczyzna może odpowiadać karnie i śledztwo w sprawie tej tragedii nie zostanie umorzone. Wkrótce do sądu powinien trafić akt oskarżenia. Może to nastąpić za kilka tygodni. Dariuszowi P. grozi dożywocie.

Mężczyzna został zatrzymany i aresztowany pod koniec marca. Gliwicka prokuratura zarzuciła mu zabójstwo pięciu osób, a także usiłowanie zabójstwa szóstej – najstarszego syna, który ocalał z pożaru. Motywem przestępstwa miała być chęć uzyskania pieniędzy z ubezpieczenia.

Biegli wydali opinię po obserwacji psychiatrycznej

Jak powiedział prok. Szułczyński dokument, który we wtorek otrzymała prokuratura liczy ok. stu stron, zawiera zarówno opinię zespołu psychiatrów, jak i psychologa. Obserwacja, którą przeprowadzono w Szpitalu Psychiatrycznym przy Areszcie Śledczym we Wrocławiu rozpoczęła się we wrześniu, a zakończyła pod koniec października.

Wobec Dariusza P. prowadzone były wcześniej inne sprawy karne o charakterze gospodarczym. Podczas zleconych w ich ramach badań, przeprowadzonych w warunkach ambulatoryjnych, biegli uznali go za niepoczytalnego. Jeszcze przed rozpoczęciem obserwacji zarówno prokuratura, jak i pełnomocnik rodziny ofiar podkreślali, że uznanie P. za niepoczytalnego w poprzednich sprawach nie oznacza, że taką samą opinię biegli wydadzą o nim w postępowaniu dotyczącym śmierci jego bliskich.

Zatrzymany sprawca pożaru, w którym zginęła żona i dzieci

Policja zatrzymała sprawcę ubiegłorocznego, tragicznego pożaru w Jastrzębiu-Zdroju (Śląskie), w którym zginęła matka i czworo dzieci w wieku od 4...

zobacz więcej

Prokuratura: dowody są bardzo mocne

Prokuratura nie ma wątpliwości, że to Dariusz P. podłożył ogień w domu, w którym spała jego żona i dzieci. Motywem przestępstwa miała być chęć uzyskania pieniędzy z ubezpieczenia - Dariusz P. na krótko przed tragedią ubezpieczył żonę na wysoką kwotę. Według mediów P., który prowadził zakład produkujący meble, miał poważne długi.

Jednym z dowodów w sprawie jest opinia biegłego z zakresu pożarnictwa, jednoznacznie wskazująca na podpalenie. Ogień podłożono w domu w sześciu miejscach. Żaluzje były zamknięte i zablokowane w taki sposób, by nie można ich było otworzyć. W domu nie było śladów włamania. Z innej opinii biegłych, którzy badali logowania telefonu podejrzanego, wynika, że P. - wbrew swym twierdzeniom - w czasie pożaru był w pobliżu domu.

Tragiczny pożar w Jastrzębiu-Zdroju

Dwie osoby – czterolatka i kilkunastolatka – zginęły w pożarze domu jednorodzinnego w Jastrzębiu-Zdroju w województwie śląskim. Pięć osób przebywa...

zobacz więcej

W wyniku pożaru zmarło pięć osób

Dariusz P. podczas śledztwa przyznał, że sam wysyłał sobie sms-y z pogróżkami, aby skierować śledztwo na fałszywe tory – chodziło o zasugerowanie, że podpalaczem jest inna osoba, która miała mu grozić. Podczas śledztwa znaleziono przy nim telefon, z którego wysyłano te wiadomości. Przyznanie się do utrudniania śledztwa nie oznacza, że podejrzany potwierdził pozostałe poważniejsze zarzuty. Konsekwentnie twierdził, że to nie on zabił swoją rodzinę.

Do tragedii doszło 10 maja ub. roku. Powierzchnia pożaru była niewielka - ok. 15 m kw. Jego ognisko znajdowało się na piętrze domu jednorodzinnego, paliła się część schodów i szafa. W wyniku pożaru zmarło pięć osób, ocalał tylko najstarszy syn. Jak wykazała sekcja zwłok, przyczyną śmierci ofiar było zatrucie tlenkiem węgla.

Na miejscu zginęła 18-letnia najstarsza córka, czterolatka - w trakcie udzielania pomocy. Potem w szpitalach w Jastrzębiu Zdroju i Cieszynie zmarli kolejno: 10-letni chłopiec i 40-letnia matka dzieci oraz 13-letnia dziewczynka.


Śmierć rodziny w ogniu. Podejrzany o podpalenie trafi na obserwację psychiatryczną

Zobacz więcej