RAPORT

Prorosyjska era Tuska

„Stawiają pytania, które niepokoją ich serca”. Spotkanie wspólnoty z Taizé w Pradze

Najnowsze

Popularne

– Do Pragi przybyło ponad 6700 osób z Polski. Najwięcej z tych miast, które gościły uczestników poprzednich spotkań, czyli Wrocław, Poznań, Warszawa – mówił w TVP Info o. Stanisław Tasiemski. W poniedziałek rozpoczęło się 37. Europejskie Spotkanie Młodych w Pradze organizowane przez ekumeniczną Wspólnotę z Taizé.

Spotkania organizowane przez wspólnotę z Taizé odbywają się na przełomie starego i nowego roku w różnych krajach na całym świecie. Stolica Czech jest gospodarzem Europejskiego Spotkania Młodych po raz drugi. Pierwszy raz gościła młodych chrześcijan na przełomie 1990 i 1991 roku. W tym roku w spotkaniu bierze udział ponad 30 tysięcy młodych ludzi. Dlaczego młodzi uczestniczą w Taize? – Przede wszystkim to jest sposób przeżycia, przywitania nowego roku na modlitwie z rówieśnikami, na radosnej zabawie. To poszukiwanie tego, co jest wartością trwałą, stawiania pytań, które niepokoją ich serca. To jest spotkanie różnych narodów. Młodzi ludzie będą przedstawiali swoje kultury, swój śpiew, będą się tym dzielili – mówił o. Tasiemski.

„Co Kościół może mi dać”

Jakie pytania stawiają sobie młodzi chrześcijanie podczas tych spotkań? – To są przede wszystkim pytania, które w sobie noszą niepokój – jak dzisiaj być w Kościele, co Kościół może mi dać, jak budować jedność podzielonych chrześcijan, jak budować jedność Europy. Młodzi ludzie chcą budować przyszłość naznaczoną nadzieją – wyjaśniał o. Tasiemski. Dodał, że to bardzo pocieszające, że wielu młodych Polaków pragnie sięgać do źródeł.

Wspólnota Taizé została założona w 1940 roku przez brata Rogera w położonej w Burgundii wiosce Taizé. W 1941 roku brat Roger napisał broszurkę pt. "Uwagi wyjaśniające", która stała się zaczątkiem reguły Wspólnoty, opowiadającej się za ideą ekumenizmu i pojednania między podzielonymi kościołami chrześcijańskimi. W latach 1952-1953 teolog stworzył właściwą regułę Wspólnoty, której fundamenty stanowiły trzy słowa streszczające Ewangelię: radość, prostota, miłosierdzie. W 2005 roku brat Roger został zamordowany przez niezrównoważoną kobietę. Na czele Wspólnoty stanął nowy przeor, brat Alois z Bawarii. Obecnie Wspólnota Taizé liczy ponad stu braci, katolików i ewangelików z 30 krajów.

teraz odtwarzane
„Stawiają pytania, które niepokoją ich serca”. Trwa spotkanie Taize w Pradze

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej