RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

„Na takich negocjacjach jeszcze nie byłem”. Lekarz o kulisach rozmów z Arłukowiczem

Najnowsze

Popularne

– Byłem na najdziwniejszych negocjacjach w moim życiu – tak poniedziałkowe, zakończone fiaskiem negocjacje ocenił Marek Twardowski z Porozumienia Zielonogórskiego. – Czegoś takiego jak wczoraj w ministerstwie nigdy nie przeżyłem. Rozmawiałem z ministrami Sikorskim, Balickim, Religą. Pracowałem i prowadziłem nieraz trudne rozmowy z minister Kopacz, ale to był pewien poziom. To byli partnerzy do rozmowy. Obie strony chciały się porozumieć – ocenił lekarz.

Fiasko rozmów z lekarzami POZ. Arłukowicz: to próba szantażu

Kolejna runda rozmów resortu zdrowia z przedstawicielami Porozumienia Zielonogórskiego ws. finansowania POZ w 2015 r. zakończyła się w poniedziałek...

zobacz więcej

Doktor Marek Twardowski z Porozumienia Zielonogórskiego prowadził wczoraj negocjacje z ministrem Bartoszem Arłukowiczem.

Poniedziałkowe rozmowy resortu zdrowia z przedstawicielami Porozumienia Zielonogórskiego ws. funkcjonowania podstawowej opieki zdrowotnej w 2015 r. zakończyły się fiaskiem. Oznacza to, że od 2 stycznia zamkniętych może być ok. 40 proc. gabinetów POZ w całej Polsce.

W tym roku kolejnych negocjacji ministerstwa z lekarzami z PZ już nie będzie. Porozumienia z resortem nie podpisało też Kolegium Lekarzy Rodzinnych, które liczy jednak na to, że zrzeszeni w nim lekarze podpiszą umowy na 2015 r. i będą pracować po 2 stycznia.

Zamknięte gabinety w 2015 r.? Minister radzi: zmieńcie lekarza albo idźcie do szpitala

– Ja sobie nie wyobrażam sytuacji, że pacjent, który od wielu lat ma swojego lekarza rodzinnego zastaje brutalnie zamknięte drzwi – mówił TVP Info...

zobacz więcej

„Czegoś takiego nie przeżyłem”

– Przybyłem wczoraj do Warszawy na osobistą prośbę ministra zdrowia. Zadzwonił do mnie [Bartosz Arłukowicz – przyp. red] do Zielonej Góry i poprosił, abym przyjechał jako negocjator, bo on nie umie się z Porozumiem Zielonogórskim dogadać […] – mówił na konferencji prasowej dr Twardowski.

Zdaniem Twardowskiego rozmowy w ministerstwie były mało konstruktywne. – Byłem na różnych dziwnych negocjacjach, ale czegoś takiego jak wczoraj w ministerstwie nie przeżyłem. Rozmawiałem z ministrami Sikorskim, Balickim i Religą. Pracowałem i prowadziłem nieraz trudne rozmowy z minister Kopacz, ale to był pewien poziom. To byli partnerzy do rozmowy. Negocjacje były trudne, ale strony chciały się porozumieć. Wtedy wszystkie kończyły się sensowymi ugodami, w najlepszym interesie pacjentów – mówił.

Lekarze zamkną gabinety w 2015 r.? Arłukowicz: 60 proc. POZ ma podpisane kontrakty

– Wszystkie centra onkologii w Polsce mają podpisane umowy na rok 2015, to samo dotyczy 99,8 proc. szpitali. Lekarze specjaliści podpisali umowy w...

zobacz więcej

„Scenariusz nie zakładał porozumienia”

– To, co zastałem w Warszawie, przerosło moje oczekiwania. Minister nas zaprosił, ale powiedzieliśmy sobie tylko, że to nasze ostatnie negocjacje w tym roku. Porozumienia być nie mogło, bo minister a priori nie zakładał takiego scenariusza – mówił Twardowski.

Zdaniem lekarza z Porozumienia Zielonogórskiego, Arłukowicz nie chciał negocjować. – Na nasze różnego rodzaje propozycje , które dawały możliwość współpracy, odpowiadał „nie”, albo milczał – podkreślił. Po czym dodał: - To, co mówi Arłukowicz to kłamstwa. Minister chce manipulować opinią publiczną.

Twardowski krytykuje pakiet onkologiczny

– Przygotowanych tez [negocjacyjnych – przyp. red] mieliśmy kilkanaście, ale finansowe były tylko dwie. Chcieliśmy 11 złotych miesięcznie na leczenie pacjenta, w której to stawce jest utrzymanie personelu, wykonanie licznych dodatkowych badań – mówił dr Twardowski.

– Wystąpiliśmy również o środki finansowe, które minister zaproponował pielęgniarkom i położnym – dodał.

– Walczyliśmy, by mieć wystarczające środki finansowe, by żaden lekarz rodzinny w Polsce nie spotkał się z zarzutem, że oszczędza na leczeniu pacjentów – mówił dr Twardowski. Jego zdaniem całą wina za niepowodzenia w działaniu systemu spadłoby na lekarzy rodzinnych.

– Minister jest fantastyczny, prawdomówny, wszystko świetnie przygotował. Ale jakimś dziwnym trafem środowisko lekarskie mówi jednym głosem – ironizował.

Marek Twardowski skrytykował także wprowadzany przez ministra Arłukowicza pakiet onkologiczny.

– Onkolodzy i lekarze rodzinni, ci którzy pracują na rzecz pacjentów onkologicznych mówią, że to, co stworzył minister w tym pakiecie, jest beznadziejne. Nie da się go wdrożyć bez szkody dla pacjenta. To jest fikcja – ostro ocenił Twardowski ministerialne propozycje.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej