RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Będzie koalicja PiS i KNP? Korwin-Mikke o Kaczyńskim: bardzo lubię i cenię Jarosława

Jarosław Kaczyński nie wyklucza koalicji z Kongresem Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego? Tak właśnie można było zrozumieć fragment wywiadu z prezesem PiS, który ukazał się w portalu wPolityce.pl. Kaczyński na pytanie, czy PiS mógłby zawiązać koalicję z KNP miał m.in. powiedzieć: „(…)Nie zamykamy tej furtki”. Także opinie o PiS i jego prezesie wygłaszane przez Janusza Korwin-Mikkego ostatnio się zmieniły. W rozmowie z „Wiadomościami” TVP1 powiedział m.in.: – Bardzo lubię i cenię Jarosława Kaczyńskiego.

Kuźmiuk: nie ma możliwości zawarcia koalicji PiS z Korwin-Mikkem

zobacz więcej

Deklaracje Jarosława Kaczyńskiego musiały wywrzeć pozytywne wrażenie na prezesie KNP, ponieważ w rozmowie z „Wiadomościami” TVP1 powiedział m.in.: – Znamy się z Jarkiem długie lata. Jest świetnym taktykiem. Bardzo lubię i cenię Jarosława Kaczyńskiego. Na pytanie czy wtedy, gdy Jarosław Kaczyński nazwał go „nieporozumieniem politycznym” też go cenił i lubił, Korwin-Mikke odpowiedział: – Tak, bo mówił to z powodów taktycznych.

PiS nie widzi koalicjanta w Sejmie

Prezes PiS w wywiadzie udzielnym portalowi wPolityce.pl stwierdził m.in., że „my naprawdę w Sejmie nie widzimy partnerów, z którymi moglibyśmy współrządzić – proszę powiedzieć z kim mamy zmieniać Polskę? Razem z PSL? Z SLD?”

Dopytywany czy w takim razie mogła to by być Nowa Prawica odpowiedział, że „tutaj sprawa wygląda inaczej. Nie zamykamy tej furtki. Pytanie pozostaje jednak zawieszone i mocno wątpliwe, bo nie wiem jak wygląda powszechne nastawienie w tej partii, której działacze krzyczą na wiecach: >>PiS, PO - jedno zło<<”.

„Koalicja z Januszem Korwin-Mikkem jest trudna, ale to możliwe”

– Koalicja z Januszem Korwin-Mikkem jest trudna, ale jest to możliwe, ponieważ Korwin-Mikke jest w warstwie merytorycznej mistrzem retoryki. Korwin...

zobacz więcej

„Nie ma mowy o pakcie z diabłem”

– Prezes mówił o różnych możliwościach. Jeżeli przekroczą próg (KNP –red.), to my oczywiście takiej furtki nie zamykamy – powiedział „Wiadomościom” TVP1 Mariusz Błaszczak, szef klubu parlamentarnego PiS.

Nie wszyscy jednak w partii Kaczyńskiego uważają, że to dobry pomysł, żeby mówić o ewentualnej koalicji z KNP. – Nie ma mowy o pakcie z diabłem. Myślę, że nasi wyborcy raczej wolą pakt z aniołem. Na dzisiaj najbardziej realny scenariusz, to samodzielne rządy PiS – powiedział Ryszard Czarnecki, europoseł PiS.

„Koalicja z KNP to nadinterpretacja słów prezesa”

Rzecznik tej partii, Marcin Mastalerek poszedł krok dalej. Wysłał sprostowanie, w którym czytamy, że „twierdzenie, iż PiS dopuszcza koalicję na podstawie wywiadu prezesa PiS dla wPolityce.pl to nadinterpretacja nieautoryzowanej wypowiedzi”.


Korwin-Mikke: po przeskoczeniu SLD realna jest tylko koalicja z PiS
Polityczni przeciwnicy Jarosława Kaczyńskiego uważają, że koalicja jest możliwa, ale będzie szkodliwa dla Polski. – Byłby to Sojusz niebezpieczny i groźny. Byłby to sojusz dwóch skrajnych formacji. Dwóch osób o zapędach autorytarnych – komentował ewentualną kolację PiS z KNP Paweł Olszewski z Platformy Obywatelskiej.

– Kiedyś potrafił zawiązać koalicję z Giertychem i Lepperem, więc dlaczego nie miałby iść z Korwinem. Pójdzie z każdym, byleby znów wprowadzić czwartą RP – stwierdził w rozmowie z „Wiadomościami” Dariusz Joński, poseł SLD.

źródło:
Zobacz więcej