RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Stanisław Barańczak nie żyje. Zmarł po długiej chorobie

Poeta i krytyk literacki Stanisław Barańczak zmarł w Bostonie w wieku 68 lat – dowiedziała się TVP Info. Był tłumaczem poezji, jednym z najważniejszych twórców Nowej Fali. Od wielu lat zmagał się z chorobą Parkinsona.

„Talentami Barańczaka można było obdarzyć co najmniej kilka osób”

– Miał właściwie wszystko, co należałoby się komuś takiemu: fenomenalny talent, świetną rodzinę, powodzenie, karierę w Stanach Zjednoczonych,...

zobacz więcej

W 1968 roku ukazał się jego pierwszy tomik wierszy „Korekta twarzy”. Jako jeden z liderów Pokolenia ‘68 w swojej twórczości dał świadectwo nie tylko przeżyciom Marca '68 i Grudnia ‘70, ale też codziennego życia w PRL. Od początku kreował nową poetykę, nazwaną „nowo-falową”, którą cechowała demaskatorska postawa wobec języka propagandy.

Poezja Barańczaka łączy w sobie wiele tradycji literackich: barokową stylistykę i typową dla romantyzmu postawę bohatera lirycznego, a także awangardowe podejście do pracy nad wierszem. Jako poeta-lingwista był kontynuatorem doświadczeń poetyckich Mirona Białoszewskiego, którego uwielbiał.

Na początku lat 80. zaangażował się w wielkopolską Solidarność. W 1981 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Tam wykładał na Uniwersytecie Harvarda w katedrze literatury polskiej. Dwa lata później związał się z paryskimi „Zeszytami Literackimi”. Był także redaktorem naczelnym „The Polish Review” (1986-1990).

Został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski w listopadzie 2006 roku. Otrzymał tytuł doktora honoris causa uniwersytetów Jagiellońskiego i Śląskiego. Był Honorowym Obywatelem Miasta Poznania.

Używał pseudonimów (m.in.) Barbara Stawiczak oraz Szczęsny Dzierżankiewicz i Feliks Trzymałko. Był członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Prywatnie Barańczak był bratem popularnej pisarki Małgorzaty Musierowicz, autorki kultowych powieści dla młodych czytelników.

źródło:
Zobacz więcej