Tusk otworzył dom dziecka w Odporyszowie. „To najwyższy standard uczuć”

– Dzieci zasługują na najwyższe standardy – podkreślił przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, który w niedzielę otworzył Nowoczesny Dom Dziecka w Odporyszowie koło Tarnowa. – To miejsce pokazuje, że Polacy nie mają żadnych powodów do kompleksów – dodał.

W rejsie po dobroczynność

Miłośnicy żeglarstwa schronili się w weekend przed zimową aurą w stołecznej Tawernie Korsarz, by na II Festiwalu Kultury Marynistycznej „Oceany...

zobacz więcej

– Moim zdaniem to miejsce, podobnie jak Siemacha w Krakowie, to jest fenomen, ale nie tylko dlatego, że tam zaoferowano dzieciakom najwyższe standardy, ale dlatego, że tam jest też najwyższy standard uczuć i czegoś, co trudno opisać słowami, i co każdego (...) natychmiast porywa – powiedział Tusk.

Podkreślił też, że Nowoczesny Dom Dziecka w Odporyszowie powstał dzięki zaangażowaniu ks. Andrzeja Augustyńskiego, który kieruje pracami Stowarzyszenia Siemacha.

Tusk podkreślił, że dom dziecka w Odporyszowie jest „próbą zbudowania wigilijnego nastroju i pozytywnego skupienia na całe życie, a nie tylko na wigilijny wieczór”.

Ks. Andrzej Augustyński zaznaczył, że z Donaldem Tuskiem zaprzyjaźniał się blisko 10 lat temu właśnie w Odporyszowie, gdy powstało marzenie o zbudowaniu w tym miejscu domu dziecka. Przypomniał też, że nowy obiekt to nie tylko całodobowa opieka nad dziećmi, ale także placówka opieki dziennej i zaplecze sportowe z pływalnią.

Pracownia stolarska, boisko, infrastruktura jeździecka

W efekcie pod jednym dachem działają trzy odrębne placówki, które wzajemnie na siebie oddziałują i tworzą nową jakość pomocy społecznej.

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego zwrócił uwagę, że dom dziecka w Odporyszowie to pierwszy w Polsce tego typu obiekt. W części całodobowej znalazło opiekę 14 dzieci, które nie mogą wychowywać się w rodzinach biologicznych. Dzięki bliskości placówki dziennej, którą odwiedza dziennie blisko 100 młodych osób, podopieczni domu dziecka budują trwałe relacje z rówieśnikami i uczestniczą w życiu lokalnej społeczności.

Urzędnicy zapowiadają też, że w Odporyszowie powstanie nowoczesna pracownia stolarska z drukarką 3D, boisko wielofunkcyjne z oświetleniem hybrydowym, a także profesjonalna infrastruktura jeździecka, która stanie się zapleczem dla Centrum Sportów Konnych.


Piłkarska wiosna w domach dziecka
Donald Tusk (fot. PAP/Jacek Bednarczyk)

źródło:

Zobacz więcej