RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

USA proszą Chiny o pomoc w sprawie cyberataku na Sony Pictures

Stany Zjednoczone zwróciły się do Chin o pomoc w sprawie przypisywanego Korei Północnej ataku hakerskiego, którego ofiarą padła pod koniec listopada wytwórnia Sony Pictures.

FBI potwierdza: to Korea Północna zaatakowała Sony

zobacz więcej

Stany Zjednoczone i Chiny wymieniały informacje na temat ataku, a Waszyngton poprosił Pekin o współpracę – przekazał przedstawiciel administracji USA agencjom informacyjnym. Według tego źródła Chiny zgadzają się z USA co do tego, że „destrukcyjne cyberataki naruszają normy właściwego postępowania w cyberprzestrzeni”.

W przeszłości Chiny i USA regularnie przerzucały się oskarżeniami o szpiegostwo cybernetyczne.

Odwołanie pokazu filmu

W środę w następstwie gróźb hakerów wytwórnia Sony Pictures anulowała pokazy komedii „The Interview” o fikcyjnym spisku na życie przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una. Do ataku przyznali się hakerzy z grupy o nazwie Strażnicy Pokoju (GOP). Zagrozili oni też zamachami, porównywalnymi z 11 września 2001 roku, jeśli film wejdzie na ekrany kin.

Korea Północna konsekwentnie zaprzecza, by była zleceniodawcą ataków hakerskich na Sony Pictures. W sobotę Pjongjang zaproponował Waszyngtonowi przeprowadzenie wspólnego śledztwa w sprawie cyberataku.

teraz odtwarzane
Artur Cichmińśki i Mirosław Usidus o zamieszaniu wokół „The Interview”

Obama: Sony popełniło błąd odwołując premierę filmu o Kimie

zobacz więcej

Chiński dziennik „Global Times”, który kontrolowany jest przez Komunistyczną Partię Chin, w sobotę nazwał wycofany film „absurdalną arogancją kulturową” i zaznaczył, że amerykański przemysł filmowy nie ma racji, gdy naśmiewa się z Kim Dzong Una.

Prezydent skrytykował decyzję

Prezydent Barack Obama skrytykował Sony Pictures za odwołanie pokazów „The Interview”. Zagroził też, że USA odpowiedzą „proporcjonalnie” na cyberatak i w sposób, jaki uznają za odpowiedni. Dodał, że rozważane są różne opcje odpowiedzi.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej