RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Franciszkanie bankrutami? W tle handel bronią i narkotykami

Część pieniędzy Franciszkanów została zainwestowana w narkotyki i broń (fot. wikipedia.org)
Część pieniędzy Franciszkanów została zainwestowana w narkotyki i broń (fot. wikipedia.org)

Najnowsze

Popularne

Skandal finansowy w zakonie franciszkanów, którego Kurii Generalnej grozi bankructwo z powodu długów. Jest on tak poważny, że sprawą tą zajmuje się watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin – ujawniły włoskie media. Zakon stracił dziesiątki milionów euro.

W puszkach zamiast szparagów były narkotyki. Prawie 3 kg kokainy wartej 2,5 mln zł w rękach Straży Granicznej

2,7 kilograma kokainy o szacowanej wartości 2,5 miliona złotych przechwyciła straż graniczna wspólnie z celnikami. Towar ukryty w podwójnych dnach...

zobacz więcej

Według portalu dziennika „La Stampa”, Vatican Insider, zakon poniósł gigantyczne straty z powodu bardzo ryzykownych transakcji finansowych dokonanych przez zdymisjonowanego już ekonoma.

O poważnych trudnościach z powodu błędnych decyzji finansowych i braku kontroli nad zarządzaniem pieniędzmi poinformował na początku tygodnia w oficjalnym liście generał zakonu, ojciec Michael Perry z USA. Niedawno udał się on do Stanów Zjednoczonych, by prosić poszczególne prowincje franciszkanów o pomoc finansową – dowiedział się włoski tygodnik „Panorama”.

Handel narkotykami w tle

Media podają, że przyczyną obecnego krachu w rzymskiej Kurii zakonu była fatalna w skutkach decyzja podjęta w jego zarządzie o zainwestowaniu wolnych środków w spółki finansowe. Zakonnicy zajmujący się sprawami finansowymi wpadli w ten sposób w ręce oszustów. Okazało się, że niektóre z tych spółek z siedzibami w Szwajcarii stały się tam przedmiotem prokuratorskiego śledztwa z powodu zarzutów inwestowania pieniędzy w handel bronią i narkotykami.

Część należących do braci mniejszych depozytów – czyli dziesiątki milionów euro – zainwestowanych przez te spółki w przestępczą działalność skonfiskowała szwajcarska prokuratura. To zaś doprowadziło Kurię Generalną na skraj bankructwa.

Zakonnicy z Ettal znęcali się nad uczniami

W internacie klasztoru Ettal w Bawarii stosowano wobec uczniów przemoc, a także wykorzystywano ich seksualnie – napisał niemiecki dziennik...

zobacz więcej

Tych ryzykownych inwestycji dokonano w czasach, gdy generałem franciszkanów był urzędujący do 2013 roku hiszpański arcybiskup José Rodriguez Carballo, obecnie sekretarz Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. To właśnie dlatego całą dokumentacją na temat sytuacji w zakonie zajął się sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Pietro Parolin – zauważył Vatican Insider.

Watykan oficjalnie nie wypowiedział się na temat tej sytuacji i nie skomentował szokującego, jak się podkreśla, listu ojca Perry.

Najwięcej oskarżeń pada pod adresem poprzedniego głównego ekonoma, ojca Giancarlo Latiego, zmuszonego do dymisji, oraz kilku doradców.

Kryzys zagrozi tożsamości całego zakonu?

W komentarzach podkreśla się, że ten bezprecedensowy skandal finansowy w szeregach zakonników, deklarujących skromne życie wzorem świętego Franciszka z Asyżu, zagroził tożsamości całego zakonu. Musi być to także bolesna wiadomość dla obecnego papieża, który wybrawszy imię tego świętego wokół jego postaci zbudował program swego pontyfikatu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej