RAPORT

Pogarda

Obama: Sony popełniło błąd odwołując premierę filmu o Kimie

Najnowsze

Popularne

– Odpowiemy na atak Korei Północnej – zapowiedział w czasie piątkowej konferencji prasowej prezydent Barack Obama. Dodał, że firma Sony Pictures popełniła błąd, odwołując premierę filmu „The Interview”, który opowiada o zamachu na Kim Dzong-Una. Firma została zaatakowana przez hakerów, którzy wykradli wiele istotnych danych, m.in. szczegóły kontraktów z aktorami. W piątek Waszyngton pierwszy raz oficjalnie przyznał, że stała za tym Korea Północna.

FBI potwierdza: to Korea Północna zaatakowała Sony

zobacz więcej

Sony zdecydowało odwołać premierę filmu, gdyz – jak tłumaczyła firma – hakerzy grozili zamachami terrorystycznymi w przypadku dystrybucji „The Interview”.

Sony „popełniło błąd”; nie można pozwolić „jakiemuś dyktatorowi narzucać cenzurę w USA, bo jeśli ktoś jest w stanie zastraszyć twórców filmu satyrycznego, to wyobraźmy sobie, co zrobią, gdy nie spodoba im się film dokumentalny albo wiadomości telewizyjne” – powiedział Obama na swej ostatniej w tym roku konferencji prasowej, przed wyjazdem na Hawaje na dwutygodniowe wakacje świąteczne.

Jeszcze gorzej będzie, dodał prezydent USA, „jeśli producenci i dystrybutorzy sami narzucą sobie autocenzurę, bo będą się bali kogoś urazić”. – My Amerykanie tacy nie jesteśmy – powiedział. Wyraził żal, że szefowie Sony nie przyszli wcześniej, by z nim porozmawiać. Powiedziałby im, by nie pokazywali, że można ludzi zastraszać.

Obama zapowiedział, że Stany Zjednoczone zareagują na atak ze strony Korei. – Odpowiemy proporcjonalnie w miejscu i czasie, który my wybierzemy – deklaruje. Nie doprecyzował jednak, jakie konkretnie działania podejmie Waszyngton.

Sprostował również pojawiające się wcześniej w mediach informacje, że przy przeprowadzeniu zamachów brały udział Chiny. – Nie ma na to dowodów – mówi amerykański prezydent.

Pracownicy Sony Pictures dostają e-maile z pogróżkami. Wkracza FBI

Federalne Biuro Śledcze (FBI) prowadzi dochodzenie w sprawie gróźb, których ofiarami padli pracownicy producenta i dystrybutora filmów, firmy Sony...

zobacz więcej

Niewygodne informacje

Do ataku na Sony doszło w listopadzie, gdy hakerzy przejęli z komputerów Sony Pictures około 100 terabajtów danych, wśród których znalazły się m.in. informacje o pracownikach i ich numerach ubezpieczeń społecznych oraz szczegóły kontraktów z aktorami i twórcami filmowymi.

Ale na tym się nie skończyło. Wzburzeni filmem o zamachu na przywódcę Korei Północnej wysyłali maile z pogróżkami do pracowników Sony, żądając wycofania filmu.

We wtorek hakerzy zagrozili też atakami na kina, wyświetlające ten film.

W komedii „The Interview” James Franco i Seth Rogen wcielają się w role amerykańskich dziennikarzy, zwerbowanych przez CIA do zamordowania przywódcy komunistycznego reżimu w Pjongjangu – Kim Dzong Una.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej