Niebezpieczne substancje w kaszkach dla dzieci. GIS wydał ostrzeżenie

Kaszka Holle (Twoje Info/gis.gov.pl)

Atropina i skopolaminy zostały wykryte w produktach marki „Holle” dla niemowląt i małych dzieci. Główny Inspektorat Sanitarny już wydał w tej sprawie ostrzeżenie. Informację o niebezpiecznych substancjach chemicznych w kaszkach otrzymaliśmy na platformę Twoje Info.

–Podobno w kaszkach dla dzieci zostały wykryta atropina, to nie jest bezpieczne, trzeba nagłośnić sprawę – taki telefon od zaniepokojonego rodzica odebraliśmy w redakcji Twoje Info.

Rzeczywiście, niebezpieczne substancje wykryto w kaszkach marki „Holle”, a GIS potwierdził, że to atropina i skopolaminy. W ostrzeżeniu, które wydał, czytamy, że obecność tych związków chemicznych w żywności dla niemowląt i dzieci nie jest dopuszczalna.

Indie: pestycydy w jedzeniu, którym zatruły się dzieci

Analizy próbek oleju jadalnego i pozostałości jedzenia ze szkolnej stołówki w indyjskim stanie Bihar, w którym w tym tygodniu 23 dzieci zmarło po...

zobacz więcej

Zagrożenie krótkoterminowe

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega, że: „spożycie kwestionowanych produktów może powodować krótkoterminowe negatywne skutki zdrowotne, jak na przykład rozszerzone źrenice, zmiany rytmu serca, suchość w ustach, zaparcia, zatrzymanie moczu i zaczerwienienie skóry. Substancje chemiczne obecne w produkcie zostaną wydalone z organizmu, a tym samym nie ma zagrożenia długoterminowego”.

Producent ma wycofać kaszki ze sprzedaży

Jak informuje GIS niemiecki producent i niemiecki dystrybutor podjęli działania mające na celu wycofanie kwestionowanych produktów z rynku.

Z kolei Państwowa Inspekcja Sanitarna sprawdza, czy polscy dystrybutorzy zostali poinformowani przez niemieckie firmy o konieczności bezzwłocznego wycofania kwestionowanych produktów z obrotu oraz czy polskie firmy podjęły odpowiednie działania mające na celu ochronę zdrowia konsumentów.

Zwrócić lub zniszczyć

Wśród niebezpiecznych produktów GIS wymienia: Holle Bio-Babybrei Hirse (z ryżem), Holle Bio-Babybrei Hirse Apfel-Brine, Holle Bio-Babybrei 3-Korn, Holle Bio-Milchbrei Hirse, Lebenswertbio Hirse & Reis Vollkornbrei.

GIS zaleca niespożywanie tych produktów, zwrot nabytych już opakowań lub ich zniszczenie.

banner

źródło:
Zobacz więcej