RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

W pociągu nie ma prądu, bo obok przejeżdża pendolino? PKP Energetyka: to niemożliwe

Do zarzutów pod adresem pendolino, które jeżdżą w Polsce od 14 grudnia, doszedł kolejny. Czytelnicy tvp.info sygnalizują, że w zwykłym pociągu, który przepuszcza na torach nowy włoski skład, wyłącza się prąd. PKP Energetyka przekonuje, że nie jest to możliwe, natomiast eksperci twierdzą, że takie przypadki zdarzały się już podczas testów.

„Dziewiczy rejs” pendolino i mała wpadka. Zacięły się wysuwane schodki

zobacz więcej

Według profesora Marka Sitarza z Politechniki Śląskiej w Gliwicach, pociągi pendolino potrzebują większej mocy prądu. Znacznie większej od tej, która dostarczana jest przez już istniejące trakcje. Żeby osiągnąć wyższe prędkości trzeba by było zmienić cały system energetyczny tej linii.

Czy użytkowanie trakcji przez nowe włoskie składy odbywa się kosztem utraty napięcia w innych pociągach? Czytelnicy tvp.info sygnalizują o sytuacjach, w których, w czasie gdy pendolino mijają się z przepuszczającymi je zwykłymi pociągami, dochodzi w nich do automatycznego wyłączenia zasilania.

PKP Intercity przeprasza klientów. Więcej biletów w promocyjnych cenach i zwolnienia za „przerwę technologiczną”

– W związku z zaistniałą sytuacją odwołany został członek zarządu PKP Intercity ds. finansowych, Paweł Hordyński oraz podlegli mu dyrektorzy...

zobacz więcej

„Takie sytuacje nie są możliwe”

Rzeczniczka prasowa PKP Energetyka, Monika Żychlińska, przekonuje w rozmowie z tvp.info, że takie sytuacje nie są możliwe.

– Przez 24 godziny na dobę mamy ogląd na całą sieć trakcyjną. Dlatego, gdyby doszło do takiej sytuacji, nasi dyspozytorzy zostaliby od razu powiadomieni, a nie dostawaliśmy od nich takich informacji – tłumaczy.

W oświadczeniu przesłanym naszemu portalowi dodaje, że PKP Energetyka nie odnotowała zaników zasilania podczas przejazdów pociągu pendolino.

„Nie odnotowaliśmy także żadnych wyłączeń zasilania. Pobór mocy przez pociąg jadący na innym torze nie ma przełożenia na ruch pociągów na innych torach ze względu na konstrukcję przesyłu prądu po osobnych liniach – wyjaśnia.

Największe „wtopy” pendolino. W grudniu „będzie eksperyment na żywych organizmach”

– Nie sądzę żeby ta klątwa nagle skończyła się w grudniu. Kiedy pasażerowie będą na pokładzie, to niestety przewiduję, że ten pociąg będzie...

zobacz więcej

„Przy testach brakowało prądu”

W sygnały naszych czytelników skłonny jest uwierzyć Adrian Furgalski z zespołu doradców TOR, zajmujący się analizą funkcjonowania rynku kolejowego, drogowego i lotniczego. – Już kilka lat temu zastanawiano się, czy zasilanie będzie gotowe na start pendolino. Z moich danych wynika, że na 100 podstacji transformatorowych zmodernizowano tylko 10 proc. – mówi w rozmowie z tvp.info.

– Już przy testach zdarzały się przypadki, że brakowało prądu, na przykład w pociągu towarowym mijanym przez pendolino. Pracownicy PKP na różne sposoby kombinowali, żeby te usterki naprawić – tłumaczy.

Ekspert przyznaje, że nie jest to kwestia braku środków finansowych. – Pieniędzy jest dużo. Problemem jest słabe przygotowanie inwestycyjne. W ogóle przydałaby się specustawa regulująca budowę sieci energetycznych, tak jak dzieje się to między innymi z drogami – podsumowuje Furgalski.

źródło:
Zobacz więcej