RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Wielkie żarcie”, „brudne sztućce” i „siadaj kurduplu”, czyli awantura w Sejmie o sałatkę Pawłowicz

– Obrazki, które widzieliśmy na tej sali przypominały sceny rodem z filmu „Wielkie żarcie” Marco Ferreriego – tak Andrzej Rozenek z Twojego Ruchu ocenił zachowanie Krystyny Pawłowicz (PiS), która podczas środowych głosowań bez większego skrępowania jadła na sali obrad Sejmu. W awanturze, która potem wybuchła wśród parlamentarzystów Jarosław Kaczyński apelował do marszałka, aby przywołał do porządku „grubiańską część sali”. Z poselskich ław dobiegały w tym czasie m.in. okrzyki: „siadaj kurduplu”. Tak ostro w polskim Sejmie dawno nie było.

W trakcie środowych głosowań posłowie zwracali uwagę, że posłanka Pawłowicz je na sali posiedzeń. Przed głosowaniem nad projektem noweli konstytucji poseł Twojego Ruchu Andrzej Rozenek podkreślił, że z trudem godzi się na zamianę Wysokiej Izby na bar mleczny. – Wnoszę o pięć minut przerwy, żeby pani posłanka Pawłowicz mogła wynieść brudne naczynia i sztućce z tej sali, żebyśmy nie musieli w takich okolicznościach głosować – stwierdził Rozenek.

– Przed chwilą obrazki, które widzieliśmy na tej sali przypominały sceny rodem z filmu „Wielkie żarcie” Marco Ferreriego – ocenił.

Prześladowanie, odzywki, zaczepiania

Pawłowicz zaapelowała z kolei do marszałka Radosława Sikorskiego o zwrócenie uwagi „lewej stronie” i pouczenie. – Takie prześladowanie, odzywki i tego typu zaczepiania nie powinny mieć miejsca. Pan powinien zwrócić uwagę – podkreśliła.

Sikorski zapytał, czy Pawłowicz „zaprzecza, jakoby konsumowała na Sali”.

Po Pawłowicz na mównicę wszedł prezes PiS Jarosław Kaczyński. Sikorski pytał go, w jakim w trybie występuje. – Panie pośle proszę do mnie. Proszę o zgłoszenie wniosku formalnego – apelował do Kaczyńskiego.

Rzeczywiście jestem niewysokiego wzrostu, ale są tu niżsi

„Siadaj kurduplu”

– Panie marszałku, to jest właśnie to, co na tej sali się dzieje to: „siadaj kurduplu”, tak rzeczywiście jestem niewysokiego wzrostu, ale są tu niżsi – komentował lider PiS głosy z sali. – Składam wniosek formalny o zarządzenie przerwy i zwołanie Konwentu Seniorów w celu przywołania marszałka Sejmu do porządku, aby tę grubiańską część sali też przywoływał do porządku – mówił Kaczyński.

Po Kaczyńskim głos zabrał szef twojego Ruchu Janusz Palikot, który złożył wniosek o przerwę i zwołanie Konwentu Seniorów, „aby wykluczyć posłankę Pawłowicz z obrad Sejmu”.

Wnioski o przerwę i zwołanie Konwentu Seniorów zostały odrzucone.


Pawłowicz: gender może doprowadzić do związku człowieka z małpą

źródło:
Zobacz więcej