RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

W puszkach zamiast szparagów były narkotyki. Prawie 3 kg kokainy wartej 2,5 mln zł w rękach Straży Granicznej

Kokaina ukryta była w podwójnym dnie walizki i w puszkach ze szparagami.
Kokaina ukryta była w podwójnym dnie walizki i w puszkach ze szparagami.

Najnowsze

Popularne

2,7 kilograma kokainy o szacowanej wartości 2,5 miliona złotych przechwyciła straż graniczna wspólnie z celnikami. Towar ukryty w podwójnych dnach walizek i w puszkach ze szparagami przewozili dwaj 22-letni Litwini.

Młodzi przemytnicy wpadli na warszawskim lotnisku. Zostali wytypowani przez funkcjonariuszy do szczegółowej kontroli. Wracali z Argentyny z międzylądowaniem we Francji. – Już kierunek ich podróży wzbudził podejrzenia. Poza tym zachowywali się bardzo dziwnie. Byli zdenerwowani i niepewni – wyjaśnia Dagmara Bielec-Janas, rzeczniczka Straży Granicznej.

Towar w podwójnym dnie walizki

Szczegółowa kontrola i prześwietnie szybko wykazało, że walizki, z którymi podróżowali posiadały podwójne dna. Podejrzenia wzbudział także zawartość bagażu. A najbardziej 5 puszek ze szparagami. Mimo tego, że były fabrycznie zamknięte po otwarciu okazało się, że wypełnione są białym proszkiem. – Podejrzewaliśmy też, że mężczyźni mogli ukryć narkotyki w swoich organizmach, ale szczegółowe badania wykluczyło ewentualność połknięcia – wyjaśnia rzeczniczka.


90 procentowa czystość kokainy


W sumie mężczyźni przemycili 2,7 kilograma kokainy. Funkcjonariusze zwracają także uwagę na niezwykłą czystość towaru – 90 procent. Ich zdaniem to oznacza, że po rozcieńczeniu można by uzyskać znacznie większą ilość narkotyku, który dopiero w takim stanie trafiłby na ulice. Ich czarnorynkową wartość szacuje się na ponad 2,5 miliona złotych.

Narkotyki miały trafić na Litwę

Piotr Tałałaj zdradza, że początkowo przemytnicy szli w zaparte i upierali się, że nic nie wiedzieli o zawartości swoich bagaży. Jednak później przyznali, że narkotyki miały trafić na terytorium Litwy, na zlecenie jednego z miejscowych dilerów. Rzecznik stołecznych celników ocenia, że w taki sposób testuje się nowe szlaki przerzutowe dla narkotyków.
Funkcjonariusze Straży zwracają uwagę na fachowe przygotowanie walizek. Widać, że były szyte specjalnie na przemytnicze potrzeby.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
Zobacz więcej