Nowak nie podżegał, Parafianowicz nie wpływał na kontrolę firmy żony Nowaka. Śledztwo umorzone

Śledztwo w sprawie rozmowy b. ministra transportu Sławomira Nowaka i b. wiceministra finansów Andrzeja Parafianowicza umorzyła Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga. Główne śledztwo w sprawie podsłuchiwania osób z kręgu polityki, biznesu oraz byłych i obecnych funkcjonariuszy publicznych przedłużono do 17 czerwca.

ABW i policja utworzyły specjalną grupę ws. taśm „Wprost”

Specjalną grupę, która wyjaśnia sprawę nielegalnych nagrań polityków i szefa NBP powołały Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Komenda Główna...

zobacz więcej

Śledztwo ws. rozmowy Parafianowicza i Nowaka wszczęto w połowie czerwca po ujawnieniu przez tygodnik „Wprost” treści nielegalnie podsłuchanej rozmowy. Dotyczyło ono przekroczenia uprawnień przez b. wiceministra finansów poprzez podjęcie niezgodnych z prawem działań w celu udaremnienia kontroli skarbowej w firmie żony Nowaka. Prokuratura przekazała do ABW nagranie, z którego Agencja sporządziła stenogram.

Decyzja o umorzeniu zapadła we wtorek, podjęto ją ze względu na niepopełnienie czynów – poinformowała rzeczniczka prokuratury Renata Mazur. Zaznaczyła, że postanowienie jest prawomocne.

Według „Wprost” do rozmowy b. ministra transportu z b. wiceministrem finansów i b. szefem Głównego Inspektoratu Informacji Finansowej doszło na początku lutego 2014 r. Prokuratura podejrzewała, że mogło dojść do przestępstw płatnej protekcji i przekroczenia uprawnień przez urzędnika publicznego – Parafianowicz miał mówić, że użył swych wpływów do zablokowania kontroli skarbowej u żony Nowaka.


Parafianowicz i Nowak bez zarzutów ws. rozmowy w restauracji Sowa i Przyjaciele

Prokuratura stwierdziła, że nie doszło do przekroczenia uprawnień przez Parafianowicza „polegającego na podjęciu działań wykraczających poza własne uprawnienia, zmierzających do uniemożliwienia kontroli podatkowej” firmy żony Nowaka i „wpływaniu na bieg tej kontroli albo na bieg analiz zainicjowanych przez organy służb skarbowych”.

Nowak nie podżegał też Parafianowicza podczas podsłuchanej rozmowy z 6 lutego 2014 r. w Warszawie „do nakłonienia funkcjonariuszy publicznych służb skarbowych do niedopełnienia obowiązków służbowych związanych z prowadzoną kontrolą podatkową” wobec żony Nowaka „bądź nakłonienia do bezprawnego wpływania na bieg tej kontroli” - uznała prokuratura.

Przekroczenie uprawnień lub niedopełnienie obowiązków funkcjonariusza publicznego na szkodę interesu publicznego zagrożone jest karą do 3 lat więzienia, a za płatną protekcję, czyli podjęcie się załatwienia określonej sprawy, grozi kara do 8 lat więzienia.

Praska prokuratura zdecydowała też o przedłużeniu głównego śledztwa dotyczącego podsłuchów - poinformowała Mazur. Dotąd prokuratura ustaliła, że od lipca 2013 r. podsłuchano kilkadziesiąt osób z kręgu polityki, biznesu oraz byłych i obecnych funkcjonariuszy publicznych. Część nielegalnie podsłuchanych rozmów została opisana w tygodniku „Wprost”. Prokuratura postawiła zarzuty czterem osobom: biznesmenom Markowi Falencie i Krzysztofowi Rybce oraz Łukaszowi N. i Konradowi L. – pracownikom restauracji, w których dokonywano podsłuchów.

Do tej pory w śledztwie wnioski o ściganie przestępstwa złożyło i uzyskało status pokrzywdzonego 39 osób.


Seremet: będzie śledztwo ws. rozmowy Nowaka i Parafianowicza


źródło:

Zobacz więcej