RAPORT

Kampania 2020

„Jeśli chcą w nas uderzyć, to atakują dzieci, bo wiedzą że to dla nas świętość”

– Terroryzm zmienił się i dotyczy nas wszystkich, bo ofiarami są dzieci, a celami miejsca gdzie przychodzą tacy ludzie jak my – uważa Zbyszek Pawlak, autor książki „Pęknięte miasto. Biesłan”. Zamach na szkołę w pakistańskim Peszawarze, w którym zginęło 141 osób, w tym 132 uczniów, potępili talibowie z Afganistanu, ale to nie rozwiąże problemu terroryzmu w tym regionie. – Musimy mieć nadzieję, że uda nam się oczyścić te tereny z talibów, a jeśli chcemy mieć sprawiedliwość w Pakistanie, to musimy ją najpierw mieć w Polsce, w Anglii czy w USA – powiedział w TVP Info Pawlak.

„Na korytarzu zobaczyliśmy ciała kolegów”. Świadkowie o masakrze dzieci w pakistańskiej szkole

W masakrze, która miała miejsce w pakistańskim Peszawarze zginęło 141 osób, większość to uczniowie. Mieli od 12 do 16 lat. Do zamachu w szkole...

zobacz więcej

Do zamachu przyznali się talibowie, a ich celem były dzieci wojskowych, uczące się w prowadzonej przez armię szkole. Niektóre z nich zginęły od strzałów w głowę, inne od wybuchu bomby, zdetonowanej przez zamachowca w sali gimnastycznej. – Zginęły dzieci, bo talibowie chcą nas dotknąć tym, co jest dla nas najwartościowsze. Atakują dzieci, bo wiedzą że dla Zachodu jest to rzecz święta – uważa Zbyszek Pawlak, autor książki „Pęknięte miasto. Biesłan”.

Ósma rocznica tragedii w Biesłanie

Setki osób zebrały się w poniedziałek w południe w 12 miejscach Moskwy, aby uczcić pamięć ofiar ataków terrorystycznych, do jakich doszło tam w...

zobacz więcej

„Jesteśmy w stanie pomścić”

Gość TVP Info uważa, że zamach w Pakistanie to przede wszystkim przesłanie dla tych, którzy wspierają terroryzm, że jest możliwość pomszczenia tych, którzy giną po stronie terrorystów. Atak z Peszawaru jest określany jako krwawa zemsta za operację rządowej armii na północy kraju.

– Groźby zemsty pojawiły się już w momencie przyznania Nagrody Nobla Malali, mówiono że ona zginie – uważa Zbyszek Pawlak. – Tak było też w czerwcu przy okazji zamachu terrorystycznego na lotnisku, kiedy zginęło 30 osób. Przestrzegano, że to co się jeszcze wydarzy, to będzie coś straszniejszego – przypomina ekspert.

CIA szkoliła terrorystów?

Ten zamach potępili talibowie afgańscy i przyznali, że tak nie żyją muzułmanie. Trzeba jednak pamiętać, że w rejonie gdzie doszło do zamachu, w przeszłości amerykańska CIA szkoliła talibów do walki z sowietami.

teraz odtwarzane
„Przestrzegano, że wydarzy się coś straszniejszego”

Barbarzyńska rzeź dzieci w Peszawarze. Obama, Malala i polskie MSZ potępiają atak talibów

Do 141 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych wtorkowego ataku talibów na szkołę w Peszawarze na północnym zachodzie Pakistanu. Zdecydowana większość...

zobacz więcej

„Musimy mieć najpierw sprawiedliwość u siebie”

Zdaniem Pawlaka „najlepszy sposób do walki z terroryzmem to jest pomoc i opieka nad ofiarami i musimy być razem z ludźmi, których to dotyka”.

Pytany, czy kiedykolwiek uda się oczyścić Pakistan z grup terrorystów, stwierdził, że trzeba mieć taką nadzieję, bo inaczej ta wojna przeniesie na nasze tereny. – Musimy też umacniać to w co wierzymy. Jeśli chcemy mieć sprawiedliwość w Pakistanie, to musimy ją mieć w Polsce, w Anglii czy w USA – zakończył autor książki „Pęknięte miasto. Biesłan”

źródło:
Zobacz więcej