Niemcy: ostro krytykował Putina. Zagadkowa śmierć polityka pod lupą prokuratury

Niemiecki polityk zmarł niespodziewanie (fot. WkimediaCommons/Foto-AG Gymnasium Melle)

Niemiecki sąd nakazał sekcję zwłok konserwatywnego członka Bundestagu, który ostro krytykował politykę prezydenta Rosji Władimira Putina wobec Ukrainy. Polityk niemieckiej CDU, jej ekspert ds. Rosji, Andreas Schockenhoff zmarł niespodziewanie w nocy z soboty na niedzielę w wieku 57 lat. Prokuratura chce dokładnie ustalić przyczynę śmierci polityka.

„Autorytarne, skorumpowane państwo”. Niemieckie MSZ ostro krytykuje putinowską Rosję

MSZ Niemiec miażdży politykę Władimira Putina. W najnowszej analizie, do której dotarł tygodnik „Der Spiegel” kreśli bardzo ponury obraz sytuacji...

zobacz więcej

Schockenhoff był zdeklarowanym zwolennikiem ostrych sankcji wobec Rosji po aneksji Krymu. – Nie znamy przyczyny jego śmierci – poinformował Karl-Josef Diehl z prokuratury w Ravensburgu.

Ustalić dokładną przyczynę śmierci

– Sąd nakazał sekcję zwłok w celu ustalenia dokładnej przyczyny jego śmierci oraz aby rozwiać wszelkie wątpliwości i spekulacje, w tym te związane z jego poprzednią pracą oraz pracą jako koordynator ds. relacji z Rosją – dodał Diehl. Prokuratura najprawdopodobniej przeprowadzi sekcję zwłok we wtorek, a w środę ogłosi jej wyniki.

Schockenhoff był w latach 2006-14 koordynatorem rządu Niemiec do spraw współpracy niemiecko-rosyjskiej. Należał do inicjatorów przyjętej w 2012 roku uchwały Bundestagu bardzo krytycznej wobec sytuacji wewnętrznej w Rosji. Strona rosyjska domagała się wówczas bezskutecznie odwołania go z tej funkcji. Polityk CDU był od lat zwolennikiem stworzenia Ukrainie perspektywy członkostwa w Unii Europejskiej.

Niemcy chcą zablokować wyjazdy terrorystów. Nowe oznakowanie dowodu osobistego?

Władze Niemiec zastanawiają się nad sposobami utrudnienia potencjalnym dżihadystom wyjazdów na Bliski Wschód. Jednym z rozważanych projektów ma być...

zobacz więcej

Ostra krytyka polityki Rosji

W wystąpieniach parlamentarnych Schockenhoff krytykował politykę Rosji wobec Ukrainy. Był zwolennikiem zaostrzenia sankcji wobec Moskwy. Po zestrzeleniu malezyjskiego samolotu pasażerskiego MH17 nad Ukrainą domagał się wysłania w ten rejon misji ONZ.

Na jesieni 2011 r. Schockenhoff przyznał publicznie, że jest uzależniony od alkoholu, rozbił swój samochód prowadząc po pijanemu. Przeszedł wówczas kurację odwykową i na pewien czas wycofał się z życia politycznego.

W Bundestagu od 24 lat

Schockenhoff zasiadał w Bundestagu nieprzerwanie od 1990 roku. Ostatnio był wiceszefem klubu parlamentarnego CDU/CSU. Zajmował się też stosunkami z Francją. Przewodniczył niemiecko-francuskiej grupie międzyparlamentarnej.

źródło:
Zobacz więcej